22.03.2018 18:30 1 raz

Budowa pomnika Polski Morskiej może być zbyt kosztowna

fot. UM Gdyni

Komplikują się plany budowy w Gdyni monumentu upamiętniającego związek Polski z morzem. Oferta budowy pomnika Polski Morskiej okazała się zbyt droga niż zakładane na ten cel wydatki. Przeciwko zaprezentowanej koncepcji obiektu protestowali też gdyńscy społecznicy.

Na razie nie będzie pomnika Polski Morskiej! Jedyna oferta, która się pojawiła, przekroczyła zakładany budżet o 800 tysięcy złotych! – podali przedstawiciele Miasta Wspólnego z Gdyni.

Teraz prezydent ma do wyboru: wybrać wykonawcę i wydać 3 miliony złotych na coś o bardzo kontrowersyjnych walorach estetycznych, powtórzyć przetarg lub posłuchać się głosu ludu i pomyśleć nad inną formą upamiętnienia marynarzy – dodali gdyńscy społecznicy.

Przypomnijmy, w internecie pojawiła się petycja do prezydenta Gdyni w sprawie zaniechania budowy pomnika Polski Morskiej w wersji zaakceptowanej przez jury konkursowe.

"Zaakceptowany przez jury projekt według naszej opinii nie spełnia tych wymogów. Medialna dyskusja, którą wywołała decyzja jury, pokazała że nie jest to opinia odosobniona i podzielają ją osoby o wysokich kwalifikacjach do oceny walorów estetycznych pomnika. Za niedopuszczalne uznajemy też, by istotnym, jeśli nie najistotniejszym argumentem za wyborem właśnie tego projektu były względy finansowe i fakt, że projekt jako jedyny zmieścił się w zakładanym budżecie" – czytamy w dokumencie, pod którym do czwartku 22 marca podpisało się ponad 260 osób.

Według informacji gdyńskiego magistratu, pomnik Polski Morskiej miałby powstać w tym samym miejscu, w którym obecnie znajduje się płyta pomnika Marynarza Polskiego. W jego cokole umieszczone są urny z ziemią z pól bitewnych. Artyści musieli zatem tak zaplanować swoje koncepcje, aby uwzględnić ten element w projekcie.

Najwyższą liczbę punktów w rozpisanym konkursie architektonicznym, a tym samym – I nagrodę oraz 50 tysięcy złotych, przyznano krakowskiej pracowni prof. Andrzeja Gettera.

Koncepcja oparta jest na kompozycji przestrzennej półkolistych betonowych form, nawiązujących do falującego morza. Najwyższy element stanowi wysoka na 9–12 metrów bryła wykonana ze stali nierdzewnej. Jej środkowa część, niejako „poszarpana na wietrze”, nawiązuje do sztandarów lub gali banderowej i zwieńczona jest godłem Polski, orłem w koronie – tak opisywał swoją pracę Getter.

Wokół pomnika miałaby się pojawić również nowa aranżacja oświetlenia i zieleni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...