Wiadomości

Rocznica wyzwolenia czy ponownego zniewolenia?

2018-03-12 13:28 mike
Rocznica wyzwolenia czy ponownego zniewolenia?
Fot. TTM

Dzień 12 marca 1945 roku na trwałe zapisał się w historii Wejherowa. Wówczas połączone siły polskie i radzieckie wyparły niemieckiego okupanta. Takie są fakty obiektywne. I chociaż minęły 73 lata od tego wydarzenia, nadal nie brakuje kontrowersji, czy należy tego dnia świętować. Nie da się bowiem ukryć, że przemarsz Armii Czerwonej wiązał się z falą okrucieństw, a samo wyzwolenie spod hitlerowskiej okupacji stało się zaczątkiem nowej niewoli – tym razem sowieckiej.

Oficjalne uroczystości z udziałem władz Wejherowa odbyły się w poniedziałek (12 marca), w Parku Kaszubskim, pod czołgiem przy ulicy Strzeleckiej, który poświęcono żołnierzom I Brygady Pancernej poległym w walce o wyzwolenie Pomorza oraz na cmentarzu. Kwiaty złożono m.in. na grobach żołnierzy I Morskiego Pułku Strzelców.

Dzisiaj przychodzimy na cmentarz, żeby podziękować wszystkim tym, którzy oddali to, co najcenniejsze, czyli własne życie, za Polskę – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – To prawda, że na prawdziwą wolność musieliśmy zaczekać aż do 1990 roku, ale był to już kolejny etap historii – dodaje.

Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM

Koniec II wojny światowej był czasem wielkich nadziei, zwłaszcza że okrucieństwo hitlerowskiego okupanta nie miało precedensu. Wejherowo znajdowało się pod okupacją niemiecką od 9 września 1939 roku. Przez pięć lat wojny Polacy byli skazani na zagładę, czego dobitnym, choć nie jedynym przykładem była zbrodnia w Lasach Piaśnickich.

Po latach wyniszczającej wojny mieszkańcy uwierzyli w zmiany, pragnąc spokoju i bezpieczeństwa. Szybko się okazało, jak bardzo się mylili. Sowieci, kierując się na Berlin, niosąc tzw. wyzwolenie, okazali się kolejnymi oprawcami, a marzenia o wolności legły w gruzach – komentuje Marcin Drewa, wejherowski radny.

Arch. pryw.
Arch. pryw.

Wśród wyzwolicieli Wejherowa byli nie tylko sowieci, ale i polscy żołnierze, którzy przemieszczali się wraz z Armią Czerwoną z terenów Związku Radzieckiego. Wielu z nich szczerze wierzyło w odzyskanie wolności i wielu poległo, walcząc z Niemcami. Niemniej samo wyzwolenie stało się koszmarem dla ludności cywilnej, przede wszystkim za sprawą sowietów. Traktowali oni wyzwalane miasta – i ich mieszkańców – jak łupy wojenne.

Według relacji świadków, czerwonoarmiści kradli wszystko, co udało im się znaleźć. Wypędzali Polaków z ich domów, a co najgorsze – dopuszczali się gwałtów na kobietach, często bardzo młodych – podkreśla Marcin Drewa.

Arch. pryw.
Arch. pryw.

Mieszkańcy Wejherowa, słysząc wieści o zbliżaniu się żołnierzy sowieckich, byli przekonani, że wyzwolą oni miasto spod niemieckiej okupacji, przychodząc ze wschodu, to znaczy od strony Gdańska i Gdyni, ale stało się zupełnie inaczej, ponieważ wojska sowieckie stanęły 11 marca 1945 szerokim frontem z zachodniej strony miasta – wspomina Edmund Mehring, mieszkaniec Wejherowa, świadek wyzwolenia.

Kolejne lata po wyzwoleniu, aż do śmierci Stalina w 1953 roku, to najczarniejszy okres we współczesnej historii Polski. W katowniach UB ginęły setki Polaków, których podejrzewano o działania dywersyjne i próbę obalenia władzy. Taki los spotkał też licznych patriotów, których podczas II wojny światowej walczyli z niemieckim okupantem, m.in. w szeregach Armii Krajowej.

W 1945 roku nie uzyskaliśmy wolności. Mimo ogromnych starań wszystkich walczących, ta wolność nie nadeszła. Wpływ Związku Radzieckiego był na tyle duży, że zginęło wówczas bardzo dużo osób. Wejście wojsk radzieckich do Wejherowa też było tragiczne, bo cała pierzeja północna rynku została spalona. Żołnierze radzieccy, przede wszystkim z dalekiego Wschodu, bardzo źle się zachowywali. Dla nich te tereny były już praktycznie niemieckie – dodaje Krzysztof Hildebrandt.

Uważam, że gloryfikowanie dnia 12 marca jako dnia wyzwolenia, w obliczu tych wydarzeń jest nieporozumieniem i nie powinno mieć miejsca. Pomódlmy się za dusze tych, którzy zginęli, nie świętując w tym dniu – podsumowuje Marcin Drewa.

Arch. pryw.
Arch. pryw.

mike

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (25)

odys 2018.03.26 15:22
Oceń:

POTIWERDZA SIĘ TEORIA, ŻE NAJWIĘCEJ DOPOWIEDZENIA MAJĄ CI KTÓRZY EDUKACJE ZAKOŃCZYLI NA SZKOLE PODSATWOWEJ, A CZYTANIE, TAK LAE BIBLII, NIC POZA TYM, BO KLEPANIA MOZNA SIE NAUCZYĆ, INTELIGENCJI JUZ NIE

318 2018.03.16 22:08
Oceń:

Po roku 1945 zniwolila nas Tosia za przyzwoleniem mocarstw zachodu które sprzedały nas na targu handlowym w Jałcie.

qqtruq 2018.03.13 20:59
Oceń:

Rosjanie wyzwalali Polskę w walonkach, Niemcy mordowali Polaków w mundurach od Hugo Bossa

SL 2018.03.13 15:25
Oceń:

Chyba włodarze odrobili lekcje i nie widać ich z kwiatami na cmentarzu radzieckim.

BENO 2018.03.26 15:26
Oceń:

ŻAL, ŻE SWOICH ROSJANIE WYGONILI, A BYŁO TAK DOBRZE PRAWDA, DBALI O CIEBIE I TWOICH NAJBLIŻSZYCH ITP. A TAK WYGONILI, ZABRALI CO NIE TWOJE BARDZO ŹLI A MOGŁO BYĆ TAK DOBRZE

lilo 2018.03.13 07:10
Oceń:

Cóż za skandaliczny pozbawiony jakichkolwiek faktów historycznych artykuł! Wstyd!

odp lilo 2018.03.13 08:51
Oceń:

sponsorowany przez Marcina Drewę (PiS), wiadomo o co chodzi.
p.s. "Przez pięć lat wojny Polacy byli skazani na zagładę, czego dobitnym, choć nie jedynym przykładem była zbrodnia w Lasach Piaśnickich" - Polska była daleka od monoetniczności. chociaż Kaszubów byście wspomnieli

Janek74 2018.03.14 14:01
Oceń:

Pytanie .Po co Marcin Drewa się tak reklamuje ? To co robi to mogą robić dzieci z podstawówki a nie radny który jest w zarządzie i pobiera odpowiednie pieniadze (kto za to placi ? My uciskani podatnicy,niewolnicy) .Zakasać rękawy i wziać się za walkę o WOLNĄ POLSKĘ i pracy z korzyścią dla NARODU ! Dość tej ściemy i darmowej reklamy,ogłupiania ludzi !

Kaszubska Jednota 2018.03.13 09:27
Oceń:

bez zbędnych nerwów, wiemy doskonale że w Piaśnicy zginęli także Kaszubi.

Richard 2018.03.13 00:04
Oceń:

A kto jak nie HILDEBRANDT był głównym oprawcą ofiar w 1939 r. w Piaśnicy. Poszukajcie w sieci wydanie Nasza Historia z listopada 2016.

Janek74 2018.03.12 21:57
Oceń:

Co to za wolność skoro prawdziwy POLAK Janusz Korwin-Mikke jest w wielu socjalistycznych,szkodliwych mediach żle przedstawiany !! DOŚĆ TEGO ,DOŚĆ TEJ PROPAGANDY ,DOŚĆ NISZCZENIA POLSKI ,sprowadzamy obcych ,swoich wyganiamy z kraju ! Nadmierny szkodliwy fiskalizm -korupcja,biurokracja - DOŚĆ .Już czas na zmiany partia WOLNOŚĆ !!

aaa 2018.03.12 21:03
Oceń:

było, minęło, a dzisiaj mamy okupację kaczafiego i piSSu, pomorze jeszcze jakoś się trzyma, ale reszta kraju padła, i kto nas teraz wyzwoli, no kto?

Janek74 2018.03.12 21:21
Oceń:

Okupacja socjalistów ,łajdaków ,sszkodników z PIS,PO,PSL,SLD,NOWOCZESNA !! Bandytyzm ekonomiczny poledający na rabowaniu Polaków z 70 % ich dochodów !! Proponuję wprowadzić wolność wyboru i zobaczymy który system wybiorą rozsądni Polacy w kraju i ci którzy zostali zmuszeni do wyjazdu (to jest już kilka milionów ludzi) !! W telewizji sama propaganda sukcesu !! ps Precz z socjalnym rozdawnictwem ,olbrzymią liczbą urzędników,radnych ,parlamentarzystów ale za to niskie proste podatki !!

grgr 2018.03.12 20:47
Oceń:

Czy byliby Polacy jeszcze, gdybyśmy przez 50 lat byli pod hitlerowskim butem? Nie sądzę.
Byliśmy następni po Żydach i Cyganach do eksterminacji. Co by nie gadać bolszewikach ich system nie był aż tak zbrodniczy i wrogi Polakom jak niemiecki nacjonalizm. Co wcale nie oznacza że komunizm był dobry.

brawo 2018.03.12 20:18
Oceń:

Zaczynamy odkłamywać historię od komunistycznych zaczadzeń. Już teraz bardzo dużo się robi, i dobrze!!!

... 2018.03.12 18:19
Oceń:

Myślę, że skala okupacji hitlerowców a ZSRR jest nieporównywalna. Czas wojny nie ma sobie rówmych. Koniec kropka.

Janek74 2018.03.12 15:56
Oceń:

RODACY nie dajmy się oszukać kłamcom ! Jeszcze daleka droga do WOLNOŚCI .Nadal jesteśmy zniewoleni ,ZUS - kat morderca (piramida finansowa) ,podatek dochodowy (kara za pracę),utrzymywanie ok 3 milionów urzędników radnych parlamentarzystów to niszczenie ekonomiczne Polaków ! Już kilka milionów Polaków musiało wyjechać z Polskie ,za godnym życiem (płaca 1530 zł netto,2100 zł brutto,2540 zł koszt pracodawcy - tak wielki rabunek jest ,nawet z głodowej pensji .Polaków okrada się z ok 70 % ich dochodów - TO JEST SYSTEM NIEWOLNICZY ! ps PRL to republika ZSRR a nie POLSKA ! DO BOJU JUŻ CZAS O WOLNĄ POLSKĘ !

Maks 2018.03.12 15:06
Oceń:

Około 300 lat niewoli przez Zakon Krzyżacki następnie Trzy Rozbiory .Niemcy starali się wszystkimi sposobami zniemczyć (zgermanizować lecz wolę użyć słowa zniemczyć ponieważ jest to poprawne) ludność tej ziemi,nie udało się jednak tego dokonać . Kaszubscy chłopi ,robotnicy rolni i rzemieślnicy walczyli o utrzymanie swojej mowy i obyczajów. Wiązali swe losy z losami całego narodu polskiego,czemu wyraz dał poeta kaszubski Hieronim Derdowski"Nie ma Kaszub bez Polonii , a bez Kaszub Polski". W wyniku I Wojny Światowej ziemia pomorsko-kaszubska odzyskała wolność i weszła w skład Niepodległej Polski.Po wybuchu II WŚ Adolf Hitler oznajmia ,że Gdańsk i ziemia Pomorsko -Kaszubska zostaje na zawsze włączona w granice Rzeszy .Ziemia Wejherowska jest przesiąknięta krwią Żołnierzy Polskich,Partyzantów Kaszubskich, Gryfa Pomorskiego ,ludności cywilnej i więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof.Pierwszym oporem na granicy Polsko- Niemieckiej w naszym regionie był I Morski Pułk Strzelców pod dowództwem płk.Pruszkowskiego. Choczewo "wyzwolone " zostało 10-11 .1945 przez armię Radziecką III Korpus Pancerny ,oraz I -szą Brygadę Pancerną im.Bohaterów Westerplatte dowodzoną przez płk.Aleksandra Malutina.Oddziały te wchodziły w skład II Frontu Białoruskiego dowodzonego przez marszałka Konstantego Rokosowskiego i I Brygadę Wojska Polskiego,którą dowodził generał Stanisław Popławski.Choczewo należało do powiatu Lębork którego pierwszym starostą był Jan Piotrowski. a pierwszym sekretarzem P.P.R.(Polska Partia Robotnicza) Marian Taraż.. Ówczesny powiat podzielono na 10 gmin. Pierwsza reforma administracji w 1955 r. utworzenie Gromadzkich Rad Narodowych. W Choczewie pierwszy wójt Antoni Lejk. Pierwszy sekretarz PPR Bolesław Stawski. Co przyniosła okupacja sowiecka w gminie Choczewo ? . Z relacji świadków " sowieci stacjonowali nad jeziorem Choczewskim od strony Łętówka ,tam też utworzony został tymczasowy obóz jeniecki dla nieposłusznych sowieckiej władzy .Wyłapywano Żołnierzy AK i prawdziwych Polaków ,którzy już wówczas zrozumieli ,że Polska jest w sowieckich łapach ,czego inni nie zrozumieli do dziś.Mordy na ludności cywilnej podczas pijackich libacji "naszych wyzwolicieli" ,gwałty na naszych kobietach. Po prostu porywali wojskowym samochodem wywozili w las i tak to się odbywało." Zdrajcy i folkzdojcze. bo tacy są najgorsi, za obietnice lepszej posady, uposażenia a szeregowi za belkę na ramieniu wstępując w zbrodniczą organizację PPR lub ORMO wydawali swoich sąsiadów ,donosili komunistycznej władzy na swoich braci ,w wielu przypadkach bezpodstawnie ale to było nie ważne ,pociąg na Syberię miał zawsze wolne miejsca. Uczczenie Żołnierzy Wyklętych a dziś składają kwiaty na pomnikach ich oprawców, czysta hipokryzja.

naMaksa 2018.03.13 09:01
Oceń:

A dla poszerzenia perspektywy polecam artykuł "10 lutego 1920 - oczekiwania a rzeczywistość | Kaszëbskô Jednota" http://kaszebsko.com/10-lutego-1920
"Nad morze ruszyła cała rzesza spekulantów, którzy zajmowali się w sposób nieuczciwy m.in handlem rybami. Niedoświadczeni w chytrości i nieuczciwości rybacy, przeżywali szok, gdy byli oszukiwani i nie znali miejsca, gdzie dochodzić mogli swoich praw. Dziwiło ich również tak niskie znaczenie danego słowa. Z tamtych czasów zapewne pochodzi powtarzane jeszcze czasem do dziś powiedzenie popularne wśród rybaków: "nie wierz nikomu, kto mówi po polsku" lub: "Kto mówi po polsku ten kłamie."

zorientowany 2018.03.12 14:59
Oceń:

"byś Pan po niemiecku gadał" ....później przez prawie 50 lat po rosyjsku kazali mówić i uczyć się wypaczonej historii. Ty niestety już ją łyknąłeś. Taka prawda.

ktojakniety 2018.03.12 14:21
Oceń:

Panie tfu radny wybory idą i trzeba się pokazać. To było wyzwolenie od faszystowskiej okupacji. Bo inaczej byś pan (celowo z małej litery) po niemiecku gadał. Czasami trzeba milczeć niż pierdoły opowiadać. I pamiętać o naszych WSPANIAŁYCH KASZUBACH Z GRYFA. Pan kaszubą nie jest!!!!!!!

Edward 2018.03.12 16:10
Oceń:

To bym po niemiecku gadał, w czym problem? Nie Rzeczpospolita Polska, a Republika Federalna Niemiec by tu była i żyłoby się lepiej. Zarabiałbym 2100 euro brutto, a nie 2100 złotych. Za paliwo bym płacił jak w Niemczech 1,36 euro litr, 400 euro za wynajem kawalerki w mieście. Dla Niemca 1.36 euro i 400 euro to jak dla nas 1.36 zł i 400 zł. Wynajmiesz za tyle kawalerkę w Rumi? Kupisz litr 95 za 1.36 zł?

Wejher 2018.03.12 14:44
Oceń:

Co ty za bzdury opowiadasz jakie wyzwolenie od faszystowskiej okupacji??? Zwykła zamiana okupanta i tyle!

Jaro 2018.03.12 17:48
Oceń:

Zapomnieliście o jeszcze jednym okupancie ,takim co przez wieku okrada na ze Państwo. Jemu nikt nic nie zarzuca ,a przecież tak pięknie wspomagał faszystów np w Chorwacji ,tak fajnie pomagał faszystom uciekać do Ameryki Płd, tak pięknie od wieków gwałci nieletnich na chwałę pana ....Szukacie daleko,a wroga macie pod nosem

niedowiary 2018.03.12 13:53
Oceń:

Szkoda że Rosjanie zniewolili, lepiej dla niektórych byłoby żeby Niemcy dalej okupowali. Wszystko w dzisiejszych czasach jest przewrócone do góry nogami.Ale wszystko nie jest takie proste jak dzisiaj się niektórym wydaje.