25.02.2018 10:30 7 raz

Niepokojące informacje nt. gdyńskiego programu osłonowego

źródło: gdynia.pl

Po tym jak mieszkańcy Wzgórza Orlicz-Dreszera, zastraszani przez tzw. czyścicieli lokali, postanowili opuścić tę dzielnicę Gdyni, mieli znaleźć nowe mieszkania z pomocą miasta. I znaleźli, tyle że u części z nich budzą one wątpliwości – nie tylko co do warunków, ale i postawy urzędników.

„Mieszkania bez łazienek, jedna łazienka na osiem rodzin, sublokatorskie pokoje, 27-metrowe mieszkanie dla trzyosobowej rodziny, a także uciążliwe kontrole urzędników” – niepokojące informacje na temat tego, jak wygląda program osłonowy dla mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera pojawiły się na facebookowym profilu Razem Pomorze.

Przypomnijmy – dramat mieszkańców tej części Gdyni trwa od miesięcy. Chodzi o tzw. czyścicieli, którzy według mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera chcą wyrzucić ich z zamieszkiwanych od lat domów. Teren ten bowiem należy do prywatnego właściciela.

Do tych gdynian pomocną rękę wyciągnął ratusz. Jak podają przedstawiciele gdyńskiego magistratu, znaczna część spośród 105 osób (54 rodziny), które wyprowadziły się z terenu Wzgórza Orlicz-Dreszera w Gdyni, skorzystała z możliwości objęcia przeznaczonym specjalnie dla nich programem osłonowym.

Przystąpienie do niego odbywa się tylko i wyłącznie na zasadzie dobrowolności, a nowe lokale znajdują sami zainteresowani i to oni ostatecznie decydują, że chcą w nich zamieszkiwać – informuje Aleksandra Dylejko, rzecznik prasowy Laboratorium Innowacji Społecznych. – Kontakt z tymi, którzy przystąpili do programu osłonowego, utrzymują wykwalifikowani i wyselekcjonowani pracownicy socjalni. Wspólnie z mieszkańcami i za ich zgodą powstały indywidualne plany pracy, a wszystkie spotkania odbywają po wcześniejszych wzajemnych ustaleniach.

Jak dodaje, część mieszkańców terenu Wzgórza Orlicz-Dreszera w Gdyni otrzymała lokale socjalne lub komunalne. To skutek wykonania przez gminę Gdynia wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego lub realizacji złożonych przez nich wniosków o ubieganie się o taki lokal. Dylejko przypomina też, że standard lokali socjalnych przyznawanych z zasobów miasta określa Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego.

Wszystkie przyznawane lokale socjalne znajdujące się w zasobach miasta Gdyni spełniają obowiązujące normy – zapewnia przedstawicielka miasta. – Do informacji partii Razem będziemy mogli się odnieść po przedstawieniu konkretów. Na razie mamy do czynienia z hasłowymi stwierdzeniami, które w żaden sposób nie zostały uprawdopodobnione – zaznacza przedstawicielka magistratu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...