23.01.2018 10:45 1 Redakcja

Jak szybko napisać życiorys zawodowy – CV?

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym, aby napisać Curriculum Vitae i zależy ci na czasie, to skorzystaj z dostępnych i darmowych szablonów CV. Wiele osób szukających pracy ma problemy z tym, aby stworzyć skuteczne i wzbudzające zainteresowanie Curriculum Vitae.

Poszukiwanie pracy i wszelkie działania związane z procesem rekrutacyjnym nie są tym, co wykonuje się na co dzień. Warto więc oprzeć się na wiedzy, którą dzielą się w sieci internetowej specjaliści z działów zajmujących się rekrutacją. Dostęp do wielu źródeł jest zupełnie darmowy, z internetu można także pobrać darmowe szablony CV np. tutaj.

Czym jest szablon CV? Zawiera wszystko to, co powinno w swoim zakresie zawierać prawidłowo napisane CV. W szablonie CV znajdują się takie elementy, jak:

– zdjęcie, które nie jest tym, co koniecznie musisz umieszczać w swoim CV. Dodanie zdjęcia może być jednak plusem, odpowiednio dobrane zwiększy szansę na to, że zostaniesz zaproszony na rozmowę. W krajach takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Australia nie dodaje się zdjęcia do życiorysu zawodowego;

– nazwa stanowiska, o które się ubiegasz (nieobowiązkowo);

– podsumowanie zawodowe;

– numer telefonu i adres mailowy;

– doświadczenie zawodowe;

– umiejętności;

– wykształcenie;

– klauzula o ochronie danych osobowych.

W sieci odszukasz wiele materiałów na temat tego, jak prawidłowo skonstruować CV. Szablony CV mają tę zaletę, że nie tylko prawidłowo napiszesz życiorys zawodowy, ale również zrobisz to w bardzo krótkim czasie. Szablon CV wystarczy pobrać na swój komputer i uzupełnić własną treścią. Rekruterzy niewiele czasu poświęcają na to, aby przejrzeć jedno CV. Każdego dnia otrzymują je w dużej ilości, dlatego skupiają się na tych dokumentach, które od pierwszego spojrzenia wzbudzają zainteresowanie.

Jak zainteresować rekrutera?

Po pierwsze, spersonalizuj swoje CV. Przeczytaj uważnie ogłoszenie o pracę i zastanów się, czy: masz odpowiednie doświadczenie, jakie zadania wykonywałeś i jakie mogą one mieć odniesienie do wymaganych obowiązków. Personalizacja Curriculum Vitae oznacza nie mniej, nie więcej, a takie podkreślenie swoich zalet, które pokazują, że idealnie pasuje się do pracy w danej firmie. Zanim zaczniesz uzupełniać szablon CV, zastanów się, czego oczekujesz i jakie masz cele zawodowe. Pokaż, jakie korzyści odniesie firma z tego, że zostaniesz zatrudniony. Nie używaj ogólników, które nic nie mówią i które może w swoim CV umieścić każdy kandydat do pracy. Postaraj się wyróżnić, w tym celu sięgnij po bardzo konkretne przykłady z życia zawodowego. Idealnie będzie, jeśli podeprzesz je danymi liczbowymi. Liczby to element, który mówi o konkretach i przyciąga uwagę czytającego. Potraktuj pisanie CV jak pisanie reklamy o swojej osobie. Personalizacja oznacza również to, że zamieszcza się tylko te informacje, które mają związek ze stanowiskiem, na jakie kandydujesz. Duża liczba zbędnych informacji wcale nie wygląda dobrze. Może przynieść odwrotny skutek, poprzez to, że odwróci uwagę czytającego od kwestii, które naprawdę są ważne.

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Najważniejsze rzeczy umieść na górze dokumentu. To właśnie tam jest najlepsze miejsce na to, aby zamieścić podsumowanie zawodowe. Jak powinno wyglądać podsumowanie zawodowe? Przede wszystkim powinno ono być krótkie. Kilka zdań (nie więcej niż 3-4 linijki tekstu) będzie najbardziej odpowiednią długością. W podsumowaniu zawodowym napisz o tym, co możesz zaoferować przyszłemu pracodawcy. Najlepiej będzie wyglądało podsumowanie zawodowe, które skupia się na jednym celu. Potraktuj podsumowanie zawodowe jak swoją wizytówkę, dzięki której chcesz się krótko przedstawić z jak najlepszej strony.

Doświadczenie zawodowe

Uwagę rekrutera możesz zwrócić na wiele sposobów. Jedna z głównych zasad mówi o tym, aby o swoim doświadczeniu zawodowym opowiadać chronologicznie od najwcześniejszego po najstarsze. Doświadczenie zawodowe jest jednym z najważniejszych elementów w Curriculum Vitae. Jednym ze sposobów na to, aby wzbudzić zainteresowanie rekrutera, jest bezpośrednie odniesienie się do tego, co zostało napisane w ogłoszeniu o pracę. W ogłoszeniu o pracę znajdziesz informacje o tym, jak pracodawca wyobraża sobie pracownika idealnego. Odnieś się do tego, co napisał pracodawca, a staniesz się kandydatem idealnym. Nie kopiuj słów z treści ogłoszenia, napisz swoimi słowami odnośnik do każdego z wymagań pracodawcy. Kluczowe obowiązki i wymagania zazwyczaj znajdują się na początku ogłoszenia o pracę. W podobnym układzie napisz swoją odpowiedź. W sytuacji, kiedy nie masz doświadczenia zawodowego, poszukaj w swoim życiorysie podobnych do wymaganych zadań, jakie wykonywałeś, na przykład w ramach wolontariatu. Opis doświadczenia zawodowego powinien być przejrzysty. Na każdy z obowiązków przeznacz maksymalnie jedną linijkę tekstu. Pamiętaj o słowach kluczowych, ich zamieszczenie wzbudzi większe zainteresowanie pracodawcy.

Umiejętności zawodowe

Od tego w jakim stopniu zajmiesz się opisaniem swoich umiejętności, może zależeć bardzo dużo. Twoje umiejętności powinny wyróżniać Twoją kandydaturę. W sekcji opisującej umiejętności wpisz tylko te, które będą miały zastosowanie w przyszłej pracy. Odnieś się do tego, jakie wymagania wobec kandydata na dane stanowisko ma pracodawca. Opisując swoje umiejętności używaj szczegółowych faktów i liczb. Konkretne opisanie umiejętności będzie tym, co wyróżni cię spośród wielu innych kandydatów. Zachowaj czytelny i przestrzenny układ całego dokumentu. O znajomości oprogramowania i znajomości języków obcych napisz w oddzielnych punktach. Każdą ze swoich umiejętności opisz maksymalnie w trzech, czterech słowach.

Wykształcenie

Dla pracodawcy ważniejsze od twojego wykształcenia jest doświadczenie i posiadane umiejętności. Informacji o swojej edukacji nie umieszczaj na samej górze. Najlepiej, jeśli umieścisz ten dział po informacjach ważniejszych z punktu widzenia pracodawcy, takich jak doświadczenie i umiejętności. Umieść informacje o ostatnim miejscu, w jakim odbywała się Twoja edukacja na początku. Należy pamiętać o datach rozpoczęcia i zakończenia edukacji na poszczególnych etapach i takie informacje zamieścić w CV. Życiorys zawodowy nie jest książką o kandydacie do pracy, dlatego dobrze będzie, jeśli koncentrujesz się tylko na niezbędnych informacjach. Dział, w którym opisujesz edukację, powinien być czytelny, zawierający informacje ukierunkowane na dane stanowisko.

Zainteresowania

Niektóre osoby, które są na etapie tworzenia Curriculum Vitae, zastanawiają się, czy warto jest wspomnieć o swoich zainteresowaniach. Więcej o zainteresowaniach w CV można znaleźć np. na portalu Goldenline. Nie jest to element obowiązkowy każdego CV, może być jednak tym, co zwróci uwagę rekrutera. Na pewno warto wspomnieć o swoich zainteresowaniach, jeśli są one związane z pracą, jaką będziesz wykonywać. O innych zainteresowaniach również można wspomnieć. Kandydat, który ma zainteresowania i pasje, jest lepiej postrzegany od tego, który ich nie ma. Nie ubarwiaj swojego CV poprzez wpisywanie oryginalnych zainteresowań, które nie mają w rzeczywistości miejsca. Takie nieścisłości bardzo szybko zostaną odkryte podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najkorzystniejszą opcją będzie opisanie faktu, że masz zainteresowania, które pokrywają się z wykonywaną pracą. Będzie to świadczyć, o tym, że swoje obowiązki będziesz wykonywać z zaangażowaniem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...