17.01.2018 11:22 18 Redakcja/TTM

PiS zapowiada zmiany przed kolejnymi wyborami

Fot. TTM

We wtorek (16 stycznia) odbyła się konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości, którą zorganizowano w wejherowskim biurze partii. Tematem spotkania była zarówna reforma kodeksu wyborczego, która dotyczy całego kraju, jak i zmiany na szczeblu lokalnym.

Pierwszym z tematów spotkania, które zorganizowało Prawo i Sprawiedliwość, były zakończone wybory w strukturach partii w powiecie wejherowskim.

W powiecie wejherowskim mamy aż pięć komitetów, w tym w czterech odbyły się wybory – mówi Janusz Śniadek, prezes Pomorskiego Zarządu Okręgowego PiS.

W związku z tą liczbą komitetów, został powołany Zarząd Powiatowy Wejherowa, którego przewodniczącym został Witold Reclaf. W Komitecie Terenowym Reda na przewodniczącą powołano Wioletę Mackiewicz-Sasiak, w Komitecie Terenowym Rumia – Witolda Reclafa, Komitecie Terenowym Szemud – Janusza Jankowskiego, a w Komitecie Terenowym Wejherowo – Wojciecha Rybakowskiego. W Komitecie Terenowymi Linia pełnomocnikiem jest Andrzej Kowalewski.

Fot. TTM

Druga część konferencji dotyczyła zmian w kodeksie wyborczym. Będą one bardzo istotne dla całego kraju, w tym dla Wejherowa.

Zawsze uważaliśmy, że zwłaszcza w takich miastach eksperyment z jednomandatowymi okręgami wyborczymi okazał się nieudany. W gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców przywracamy obowiązującą wcześniej ordynację proporcjonalną – informuje Marcin Horała, szef Pomorskiego Zarządu Samorządowego.

Fot. TTM

Celem ordynacji proporcjonalnej jest wybór programu, nie zaś sympatyzowanie z określonym kandydatem. Jak zaznacza Marcin Horała, najważniejsza jest wspólna wizja dla miasta. Kandydat nie musi reprezentować partii politycznej – może być wystawiony przez komitet lokalny.

Kolejną kwestią, która budziła spore kontrowersje w skali ogólnopolskiej, było ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch kadencji.

W wielu miastach mamy do czynienia z „wszechwładzą niezatapialnego księcia”, który buduje sobie układ klientelistyczny. W normalnej procedurze wyborczej jest praktycznie nie do pokonania – dodaje Marcin Horała.

Z innych zmian warto wspomnieć o obowiązkowym budżecie obywatelskim w miastach na prawach powiatu czy obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej.

Obecni na konferencji przedstawiciele rządzącej partii zapewnili, że będą wspierać wszystkich kandydatów na szczeblu lokalnym.

Jesteśmy drużyną nie tylko w parlamencie, ale również i w terenie – podkreśla Dorota Arciszewka-Mielewczyk, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...