15.01.2018 17:30 51 Redakcja

Wejherowo: Nowe-stare pomysły na czyste powietrze w mieście

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Przedstawiciele Klubu Radnych "Dla Wejherowian" w wejherowskiej radzie miasta oraz Stowarzyszenia Dla Wejherowian zaprezentowali pomysł na to, jak skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Władze miasta w zaproponowanych pomysłach nie widzą jednak nic nowego.

Powietrze nad Wejherowem nie należy do najczystszych w regionie. Dane z „Rocznej oceny jakości powietrza w województwie pomorskim za rok 2016”, sporządzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, nie napawają optymizmem. Wedle dokumentu opublikowanego na stronie internetowej wejherowskiego urzędu miasta, jakość powietrza w 2016 roku względem poprzedniego pogorszyła się w zakresie zanieczyszczenia pyłem PM10 i zawartością benzo(a)pirenu. Średnia z minionego roku przekroczeń normy zanieczyszczenia powietrza wyniosła 43 dób, podczas gdy dopuszczalna ilość to 35. Dla porównania, w 2015 roku było to 28 dób. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Być może właśnie m.in. te informacje skłoniły część radnych do zaprezentowania pomysłu na to, jak walczyć o czyste powietrze nad miastem. Przedstawiciele Klubu Radnych "Dla Wejherowian" oraz Stowarzyszenia Dla Wejherowian zaprezentowali projekt uchwały dotyczący utworzenia miejskiego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza finansowanego ze środków budżetu miasta Wejherowa.

Uruchomienie miejskiego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza ma na celu intensyfikację działań podejmowanych w ubiegłych latach – podają pomysłodawcy. – Działania te, choć potrzebne, nie przyniosły pożądanych efektów w postaci znaczącej poprawy jakości powietrza. Ponadto planowany program ma stanowić odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na działania pomocowe dla mieszkańców związane ze zmianą źródeł ciepła. Obecnie dostępne środki publiczne są dalece niewystarczające i nie pozwalają na poprawę jakości powietrza w perspektywie najbliższych kilku lat.

Regulamin programu opracował członek stowarzyszenia Artur Cierzniewski. Według inicjatorów powołania do życia specjalnego programu zawiera on „nowatorskie rozwiązania umożliwiające dofinansowanie wymiany urządzeń służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz zakup urządzeń pomiarowych na potrzeby policji i straży miejskiej, pozwalających na prowadzenie kontroli spalin w pojazdach oraz rodzaju paliw spalanych w piecach przydomowych”.

Tymczasem władze miasta bez entuzjazmu podchodzą do tych pomysłów.

To kolejne propozycja, która w Wejherowie już jest realizowana – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. – Mamy cztery programy, które od wielu lat są realizowane, a polegają na zmniejszeniu zanieczyszczeń powietrza w mieście. Co roku przeznaczamy na ten cel większe kwoty. W tym roku będzie to 1,4 miliona złotych na działania związane z poprawą środowiska w związku z systemami grzewczymi. Myślę, że w przyszłych latach te działania będą realizowane z większą siłą – zaznacza.

O walce z niezdrowym powietrzem w Wejherowie pisaliśmy m.in. w tym artykule.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.