14.01.2018 14:30 6 Redakcja

Kanalizacja w Gdyni ma ponad 70 lat, ale… "nie jest stara"

Źródło: FB/SKM Trójmiasto

Po listopadowej awarii kanalizacji w centrum Gdyni pojawiły się pytania co do stanu tej sieci. Wątpliwości wzbudził wiek rur, które doprowadzają wodę do mieszkań. Jak się okazuje, mimo że leciwe, według PEWIK-u instalacje wcale nie są stare.

Do poważnej awarii magistrali wodociągowej doszło 27 listopada przed godziną 7:00 na ulicy Podjazd. Podmyta została konstrukcja torowiska i wiaduktu kolejowego. W związku ze zdarzeniem wstrzymano ruch pociągów i zamknięto okoliczne drogi dla ruchu kołowego. Więcej na temat pisaliśmy w tym artykule.

Wydarzenie to wzbudziło wątpliwości co do stanu miejskiej kanalizacji. Sprawą zainteresował się m.in. radny gdyński Michał Bełbot. W skierowanej do władz miasta interpelacji zwrócił uwagę na stare, niemal 90-letnie wodociągi, z których korzystają mieszkańcy miasta. Sam magistrat w wydanym po całym zamieszaniu komunikacie przyznał, że awarii uległa magistrala z… 1929 roku. Radny chciał m.in. wiedzieć, ile takich leciwych rur zaopatruje mieszkańców miasta w wodę.

Jak się okazuje, według PEWIK-u, który udzielił odpowiedzi w imieniu włodarzy miasta, gdyńska sieć wodociągowa wcale nie jest stara.

"Czas życia" wodociągów uzależniony jest m.in. od materiału, z którego są one wykonane. Rury żeliwne, które są głównie stosowane w technice wodociągowej, mają szczególnie długi czas życia, wynoszący co najmniej 120 lat, ze wskazaniem w kierunku okresu 120 lat. Zgodnie z powyższym wiek wodociągu powyżej 70 lat nie jest uznawany za stary – dowiadujemy się z udzielonej odpowiedzi.

Takie „niestare” instalacje kanalizacyjne znajdują się w Śródmieściu, na Wzgórzu Świętego Maksymiliana, Kamiennej Górze, Oksywiu, Obłużu, Orłowie, w Małym Kacku, na Grabówku, Witominie, Redłowie, na Działkach Leśnych, a ich ogólna długość to 102 kilometry.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...