15.12.2017 16:30 4 Redakcja/mkidn.gov.pl

Stocznia Gdańska nowym polskim zabytkiem

Źródło: Wikipedia.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że historyczne budynki Stoczni Gdańskiej zostały wpisane do rejestru zabytków. Chronione będą obiekty i zabytki techniki, które powstawały na terenie zakładu aż do 1989 roku.

Charakterystyczne budynki i dźwigi Stoczni Gdańskiej znają miliony osób – nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na świecie. Przyczyną są oczywiście przełomowe wydarzenia, które rozegrały się tutaj w latach 70. i 80. XX wieku, łącznie z powstaniem NSZZ Solidarność. I chociaż po dawnej działalności stoczni niewiele pozostało, sam obiekt prezentuje ogromną wartość historyczną.

Z punktu widzenia rynku nieruchomości, teren Stoczni Gdańskiej jest niezwykle atrakcyjny. Leży w śródmieściu Gdańska i jest bardzo dobrze skomunikowany. Z pewnością interesowałoby się nim wielu deweloperów. Dlatego o ochronę tych terenów od lat zabiegały organizacje społeczne, w tym Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, środowiska konserwatorskie oraz mieszkańcy Gdańska, sprzeciwiając się planom jego zabudowy.

Wpis do rejestru zabytków pozwoli, po latach zaniedbań, na zapewnienie skutecznej ochrony dziedzictwa Stoczni Gdańskiej. Ochrona konserwatorska tego miejsca służyć powinna nie tylko zachowaniu cennych świadectw historii NSZZ Solidarność, ale i zrównoważonemu kształtowaniu tego wyjątkowego miejsca o szczególnej wartości dla tożsamości wszystkich Polaków – powiedziała prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

O problemach konserwatorskich zachowania tego wyjątkowego zabytku we wrześniu 2017 roku debatowała w Gdańsku Rada Ochrony Zabytków, działająca przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego pod przewodnictwem prof. Bogumiły Rouby. Członkowie Rady zwracali wówczas uwagę na wyjątkową wartość historyczną Stoczni Gdańskiej, jako miejsca ważnych wydarzeń historycznych, jak i przykładu architektury industrialnej, obrazującej historię przemian przemysłu stoczniowego.

Ostatecznie Rada Ochrony Zabytków uchwałą z 28 listopada 2017 roku, doceniając uniwersalną wartość materialną i niematerialną Stoczni Gdańskiej, jako miejsca narodzin „Solidarności”, dziesięciomilionowego związku zawodowego i ruchu społecznego, który odegrał kluczową rolę w obaleniu systemu komunistycznego w XX wieku w Europie, pozytywnie zaopiniowała wniosek o uznanie historycznych terenów Stoczni Gdańskiej za pomnik historii. Potwierdzono w ten sposób szczególną wartość tego historycznego zespołu, co otwiera drogę do wpisu na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...