15.12.2017 10:33 1 Redakcja

Obchody Grudnia 70' w Trójmieście

Źródło: ipn.gov.pl

W nadchodzący weekend (16/17 grudnia) odbędą się doroczne obchody tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu. Główne uroczystości przewidziano w Gdańsku i Gdyni. W gdyńskich obchodach weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda.

Sobota 16 grudnia

Na godzinę 10:00 zaplanowano mszę świętą w Kościele Garnizonowym w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza).

O godzinie 15:00 odbędzie się uroczyste zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową przy budynku b. KW PZPR. Natomiast na godzinę 15:20 przewidziano uroczystość pod pomnikiem upamiętniającym śmierć Antoniego Browarczyka.

Główne obchody w Gdańsku zaplanowano na godzinę 16:00. W tym czasie odbędzie się uroczysta msza święta w Kościele Świętej Brygidy w Gdańsku. Po mszy zaplanowano przemarsz pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie odbędzie się Apel Poległych połączony ze złożeniem wieńców i kwiatów. Następnie odbędzie się spotkanie w sali „Akwen”.

Niedziela 17 grudnia

O godzinie 6:00 odbędą się uroczystości przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni: Apel Poległych, modlitwa, składanie wieńców i kwiatów. Na obchody przybędzie Andrzej Duda, prezydenta RP.

W godzinach 11:00–16:00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędą się spacery kuratorskie po wystawie stałej. Przewidziano spotkania ze świadkami wydarzeń lat 1970 i 1981. W role przewodników wcielą się m.in. Janina Żabkiewicz, Marek Kowalski i Stanisław Huskowski.

O godzinie 16:30 odbędzie się uroczysta msza święta z Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Później uczestnicy wyruszą w przemarsz pod Pomnik na Placu Wolnej Polski (przy urzędzie miasta). Tam zostanie wygłoszony Apel Poległych, połączony z modlitwą, oddaniem salwy honorowej, okolicznościowymi wystąpieniami oraz złożeniem kwiatów i wieńców.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu niepokojów społecznych w grudniu 1970 roku była wprowadzona 12 grudnia podwyżka cen artykułów żywnościowych (średnio o 23%). Pierwszy strajk ogłoszono 14 grudnia w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Gdańsku. Wtedy też doszło do pierwszych stać z milicją. Dzień później robotnicy kolejnych zakładów odmówili podjęcia pracy, m.in. elbląskiego Zamechu i Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Późnym wieczorem doszło do podpalenia gmachu KW PZPR w Gdańsku. Eskalacja strajku nastąpiła 16 grudnia. Gdańska stocznia została otoczona przez wojsko. Dzień nazywany „Czarnym Czwartkiem” to 17 grudnia. Wczesnym rankiem, nieopodal przystanku SKM Gdynia-Stocznia, oddziały milicji i wojska otworzyły ogień do pracowników zmierzających w stronę stoczni. Tłum ruszył w stronę centrum miasta, niosąc na drzwiach ciało zabitego Zbigniewa Godlewskiego, którego później nazwano Jankiem Wiśniewskim. Wskutek grudniowych starć z wojskiem i milicją zginęło co najmniej 39 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...