24.11.2017 12:31 293 Redakcja / TTM

W gminie Krokowa odbędą się przedterminowe wybory

Źródło: TTM

Dwie sprawy budżetowe, dotyczące przesunięć finansowych, oraz uchwała o przyjęciu bądź nieprzyjęciu nowego wójta. O tym decydowali radni gminy Krokowa podczas czwartkowych obrad (23 listopada). Wiadomo już, że samorząd przeprowadzi przedterminowe wybory.

Przypomnijmy, że śmierć Henryka Doeringa doprowadziła gminę Krokowa do trudnej sytuacja pod względem formalno-prawnym, o czym pisaliśmy tutaj. Samorząd pozostał wówczas bez czołowego przedstawiciela, a o tym, kto będzie tymczasowo pełnił tę funkcję, miał zdecydować wojewoda. Ostatecznie wybór padł na Adama Śliwickiego, który objął stanowisko 9 listopada, o czym można przeczytać pod tym linkiem.

Z kolei o tym na jak długo dawny radny sejmiku wojewódzkiego pozostanie na tym stanowisku, mieli postanowić podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji tamtejsi samorządowcy. Ostatecznie siedmiu członków rady poparło kandydaturę Adama Śliwickiego, a ośmiu opowiedziało się przeciw. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, taka sytuacja oznacza konieczność przeprowadzenia wyborów przedterminowych.

Moje zdanie jest takie, że do terminu przedwczesnych wyborów o gminnej polityce powinno decydować lokalne społeczeństwo, a nie rada. To jest moje stanowisko – podkreśla Zygmunt Piontek, przewodniczący rady gminy Krokowa, który zagłosował przeciwko kandydaturze Śliwickiego.

Tak zdecydowali radni. Prosiłem ich o czas i myślałem, że to wystarczy, ale jak widać nie wystarczyło – przyznaje pełniący funkcję wójta gminy Krokowa. – Mimo to będę kandydować na stanowisko wójta. Nie po to złożyłem mandat radnego sejmiku i rezygnowałem z pracy, aby tego nie uczynić. Do wyborów postaram się, jak najlepiej pokierować gminą i zrobić wszystko, co do mnie należy – dodaje.

Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM

Adam Śliwicki będzie prowadził gminę co najmniej do dnia przedterminowych wyborów. Wiadomo, że odbędą się one w styczniu, ale dokładny termin nie jest jeszcze znany. W ciągu 60 dni ich szczegółową datę musi wyznaczyć premier Beata Szydło.

Do tego czasu obecne władze muszą się skupić na gminnym budżecie. Jak podkreślali samorządowcy, przede wszystkim należy dokończyć rozpoczęte inwestycje i umożliwić dalsze funkcjonowanie urzędu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...