23.11.2017 11:37 0 Redakcja/TTM

Wejherowski samorząd wzorem dla Ukrainy

Źródło: TTM

Piętnastoosobowa grupa ukraińskich samorządowców gościła w środę (22 listopada) w wejherowskim starostwie. Wizyta służyła podpatrzeniu dobrych praktyk i przeniesieniu ich na ukraiński grunt, gdzie przeprowadzana jest obecnie decentralizacja władzy. W spotkaniu uczestniczyli również reprezentanci Regionalnej Izby Przedsiębiorców Norda.

Ukraińscy samorządowcy przybyli na Pomorze z tygodniową wizytą. Dzięki spotkaniom, między innymi z władzami powiatu wejherowskiego, poznali rolę i zadania tutejszej administracji. Warsztaty odbyły się w ramach Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina.

Konwent powstał w 2011 roku, a jego ideą jest przekazywanie Ukrainie pozytywnych przykładów funkcjonowania samorządów w Polsce – wyjaśnia Tomasz Kowalik, asystent dyrektora biura Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina. – Nasi sąsiedzi są obecnie na etapie tworzenia samorządności na nasz wzór – dodaje.

Od początku mojej działalności w powiecie bardzo aktywnie włączyłam się w rozwój współpracy z polskimi i zagranicznymi samorządami. Właśnie w tym celu wstąpiliśmy do konwentu – tłumaczy Gabriela Lisius, wejherowski starosta.

Ukraińska reforma została już przyjęta, aktualnie odbywa się proces łączenia mniejszych samorządów w większe jednostki. Natomiast w przyszłym roku nastąpią przymusowe połączenia na wzór polskiej reformy administracyjnej z 1999 roku.

Nasze wzorce są jedną z podstaw do tworzenia ukraińskich przepisów. Tam również obowiązywać będzie trzystopniowy podział samorządów, także nasze rozwiązania dotyczące przejrzystości i współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz biznesem będą przekładane na tamtejsze prawo – podkreśla Tomasz Kowalik.

Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM

Zdaniem zagranicznych gości, właśnie w ten sposób powstają pierwsze plany przeprowadzenia reformy decentralizacyjnej na Ukrainie. Warto wspomnieć, że dotąd każda zmiana, która dotyczyła szczebla lokalnego, musiała przejść przez władze centralne. W przyszłości ma się to jednak zmienić, między innymi dzięki dobrym procedurom podpatrzonym w powiecie wejherowskim.

Jesteśmy zachwyceni tym, co tu widzimy. Będziemy wprowadzać u siebie te pomysły, rozwiązania oraz idee. Bardzo przypadła nam do gustu tutejsza izba przedsiębiorczości oraz klasy patronackie – zaznacza Ania, menedżer charytatywnej organizacji pozarządowej z siedzibą w mieście Czerkasy. – Dla nas to bardzo dobry przykład, z którego będziemy czerpać wzorce – dodaje.

Przypomnijmy, że podobna wizyta studyjna odbyła się na początku listopada w gminie Puck. Wówczas ukraińscy goście rozmawiali z sołtysami, pracownikami ośrodka sportu i turystyki oraz reprezentantami ochotniczej straży pożarnej. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...