22.11.2017 11:41 0 Redakcja/TTM

Ruszył lokalny klaster – członkowie będą walczyć o dotacje

Fot. TTM

Przedsiębiorcy i samorządowcy z Nordy wykonali kolejny krok, by stworzyć Klaster Zielonej Energii Kaszub. Na początku listopada w Ciekocinku (gmina Choczewo) powstał wspólny list intencyjny, teraz podpisano umowę. Dzięki temu dokumentowi, lokalne samorządy i przedsiębiorstwa staną się w przyszłości niezależnymi dostawcami rozproszonej energii.

Klaster Zielonej Energii Kaszub formalnie rozpoczął działalność w poniedziałek 20 listopada w Ciekocinku. Umowę o przystąpieniu do klastra podpisali tego dnia samorządowcy z terenu powiatu wejherowskiego oraz lokalni przedsiębiorcy. Nadrzędnym celem umowy jest ochrona środowiska oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Wcześniej na temat tego przedsięwzięcia pisaliśmy w tym artykule.

Jak podkreślają członkowie klastra, Polska w ciągu najbliższych 15 lat wyda około 400 miliardów złotych na inwestycje, które mają spowodować, że gospodarstwa domowe oraz niewielkie przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z tańszej i bardziej ekologicznej energii.

Klastry energii mają doprowadzić do tego, abyśmy nie mieli smogu w gminach, aby obywatele i lokalne przedsiębiorstwa mogły kupować tańszą energię oraz by inwestycje energetyczne były wykonywane na szczeblu lokalnym – wyjaśnia Bartłomiej Steczowicz z firmy Teraz Energia.

Poniedziałkową umowę podpisało kilka samorządów oraz kilkanaście podmiotów komercyjnych. Od teraz mogą oni występować w programach inwestycyjnych i dotacyjnych dotyczących klastrów. W ten sposób będą również budować pewną wiedzę, szerząc edukację o nowoczesnej energetyce.

W praktyce wylądowaliśmy w specjalnej strefie energetyczno-ekonomicznej. Gminy i przedsiębiorstwa będące w klastrze, gdy zostanie on zatwierdzony przez ministra energii, będą miały dostęp do dodatkowej puli pieniędzy oraz wiedzy – podkreśla Bartłomiej Steczowicz.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w 2016 roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z członków. Ponadto powołanie klastra daje dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Członkowie Klastra Zielonej Energii Kaszub najprawdopodobniej jeszcze w listopadzie będą składać wnioski o dotacje. Efekty tych działań mają być widoczne już w przyszłym roku, natomiast same inwestycje mają się zwracać w ciągu kilku lat.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...