Wiadomości

Problemy z remontem ulicy Chłopskiej. Dotacja może przepaść

2017-11-10 10:10 Redakcja/TTM
Problemy z remontem ulicy Chłopskiej. Dotacja może przepaść
Fot. TTM

Ulica Chłopska w Kębłowie z pewnością nie zostanie wyremontowana do końca roku – informuje zarząd dróg. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy kierowcy będą mogli korzystać z jej przebudowanego fragmentu. Inwestycja jest realizowana wspólnie przez powiat wejherowski i gminę Luzino, na co pozyskano 50–procentowe dofinansowanie z budżetu państwa. Jeśli terminy nie zostaną dotrzymane, to może się okazać, że gmina będzie zmuszona zwrócić pozyskane pieniądze.

Zgodnie z podpisaną umową ta inwestycja powinna być zakończona do końca listopada, na odcinku 1700 metrów, czyli od krajowej szóstki, przez całą ulicę Chłopską, aż do skrzyżowania z Wiejską. W tym samym czasie gmina Luzino miała wykonać kanalizację sanitarną oraz wymianę wodociągu, od Przyleśnej do Wiejskiej, na 800 metrach – wyjaśnia Witold Reclaf, wicestarosta wejherowski. – Niestety, okazało się, że bez wcześniejszego poinformowania nas pan wójt tego zadania nie wykonał i wciąż jest ono realizowane – uzupełnia.

Jak przekonuje starostwo, podjęto wszelkie starania, aby prace związane z budową kanalizacji przyspieszyć, jednak bezskutecznie. Tym samym inwestycja nie zostanie wykonana zgodnie z terminami zawartymi w umowie. Wszystko wskazuje więc na to, że państwowe dofinansowanie w wysokości 1,8 miliona złotych gmina będzie musiała zwrócić.

Na podstawie umowy wójt gminy Luzino zobligował się pokryć wszystkie koszty związane z niezrealizowaniem zadania w terminie. Pierwszy raz w historii powiatu wejherowskiego nie będziemy mogli skorzystać z przyznanej nam państwowej dotacji – podkreśla Witold Reclaf.

Bardziej optymistycznie patrzy na sprawę wójt gminy Luzino. Jego zdaniem inwestycję można by rozliczyć częściowo, tak by ograniczyć straty.

Nie wiemy jeszcze, czy stracimy te pieniądze. Trzeba przeanalizować umowy zawarte pomiędzy starostwem a wykonawcą i wojewodą. Nie uchylam się od odpowiedzialności, ale jest jeszcze kilka możliwości – przekonuje Jarosław Wejer. – Problemem jest to, że gmina buduje tam kanalizację, co mieliśmy wykonać wcześniej. Czekaliśmy jednak na sprawdzenie przetargu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zamiast dwóch miesięcy trwało to pięć, i właśnie tych trzech miesięcy nam brakuje – uzupełnia.

W efekcie wykonawca, wchodząc na plac budowy pod koniec sierpnia, rozpoczął pracę w potencjalnym terminie ich zakończenia. Przypomnijmy, że realizacja inwestycji dotyczącej remontu fragmentu ulicy Chłopskiej ruszyła 13 czerwca. W ramach projektu miała powstać między innymi nowa nawierzchnia, chodniki oraz zatoki autobusowe.

Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM

W związku z zamknięciem drogi na czas realizacji robót, kierowcy mieli korzystać z objazdów ulicą Wiejską w Kębłowie oraz tamtejszym odcinkiem krajowej szóstki. Wspomniane prace miały się zakończyć do końca sierpnia.

Prace rozpoczęły się w czerwcu, a do końca sierpnia mieliśmy oddać odcinek leśny i ten etap został wykonany. Jednak w związku z tym, że gmina realizuje w tym samym czasie zadania związane z kanalizacją, która miała być zakończona do końca sierpnia, mamy na naszym odcinku budowy firmę realizująca zadanie dla gminy. Nie możemy ich wyprosić i wykonać naszą część prac, która zostałaby później rozebrana – wyjaśnia Robert Lorbiecki, dyrektor Zarządu Drogowego dla Powiatu Puckiego i Wejherowskiego. – Firma wykonująca to zadanie gminne nie jest w stanie go ukończyć w tym roku. Największy problem wystąpi na skrzyżowaniu ulicy Wiejskiej i Chłopskiej, gdzie jest główny węzeł. To blokuje również nas, definitywnie. Oprócz tego jest jeszcze kwestia pogody – dodaje.

Przewidywany termin zakończenia realizacji powiatowego zadania to koniec maja 2018 roku. Obecnie włodarze próbują znaleźć sposób na umożliwienie mieszkańcom przejazdu, choćby przez część wykonanego odcinka. Mowa tu o fragmencie nowej nawierzchni, od skrzyżowania z krajową szóstką do ulicy Leśna Polana.

Trwa postępowanie związane ze zmianą organizacji ruchu na ulicy Chłopskiej. Nie wiadomo jednak, kiedy uzyskamy rezultaty – podsumowuje Robert Lorbiecki.

Przypomnijmy, że przebudowa drogi pomiędzy krajową szóstką a Kębłowem to jedna z największych tegorocznych inwestycji drogowych powiatu wejherowskiego. Na realizację tego niespełna dwukilometrowego odcinka przeznaczono 3,7 miliona złotych.

Redakcja/TTM

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (32)

Lis 2018.01.22 22:57
Oceń:

No kochany nasz wójcie, pakuj się powoli.........potrzeba zmiany i to szybko !!!

mieszkaniec123 2017.11.15 08:52
Oceń:

http://inicjatywylokalne.pl/o-co-chodzi-z-ul-chlopska-w-keblowie/

palma 2017.11.12 10:55
Oceń:

droga od Leśnej Polany do 6 jest już zakończona ,może nasi urządnicy pozwolą w końcu z niej korzystać .dodam że objazdy to ok 12 km więcej

Wójt Gminy Luzino 2017.11.11 21:55
Oceń:

Czy w tej gminie kiedykolwiek WŁODARZE postawią sobie za punkt honoru zrobić coś dobrze, rzetelnie i w interesie mieszkańców?????

mieszkaniec123 2017.11.15 08:53
Oceń:

oj, chyba niedoczekanie :/

http://inicjatywylokalne.pl/wojt-odmawia-udzielenia-informacji-na-temat-awarii-sieci/

Janek 2017.11.11 17:14
Oceń:

Wójcie pakuj walizki taczke na odchodne podstawimy

Mieszkaniec 2017.11.11 10:30
Oceń:

Widzę, że zawsze się znajdzie ktoś aby wybielić wójta, ciekawe co z tego masz? Może jakaś posadka?
A może to wójt we własnej osobie?
Pozdrawiam

mieszkaniec123 2017.11.15 08:56
Oceń:

zgadza się, dokładnie, ciekawe czy o tej osobie mowa w linku, czy raczej pan nie składa oświadczenia... :)

http://inicjatywylokalne.pl/ile-zarabiaja-wojt-zastepca-wojta-kierownicy-referatow-i-jednostek-podleglych-gminie/

Mieszkaniec Kębłowa 2017.11.11 10:13
Oceń:

Kolejny dowód na gospodarność i fachowość wójta. Gdyby mieszkańcy wiedzieli o wszystkich szkodliwych dla gminy decyzjach wójta już dawno by go sami zdjeli ze stołka.
25 lat to zdecydowanie za długo, urządził sobie państwo w państwie i robi co mu się żywnie podoba. Przed kamerą będzie odgrywał rolę zmartwionego, a po wyłączeniu robił swoje, aby tylko następne wybory wygrać.
Nie dajmy się zwieźć, bo w tym przypadku każda zmiana wyjdzie nam na dobre.

mieszkaniec123 2017.11.15 08:58
Oceń:

Mieszkańcy, tak... JESZCZE pewnych spraw nie znają, ale jest nadzieja... :) Przez 25 lat się nazbierało, proszę wierzyć. Zachęcam do śledzenia doniesień w tej sprawie.

Mgr 2017.11.10 22:37
Oceń:

Takie odszkodowanie wójt powinien zapłacić z własnego wynagrodzenia.moze wtedy wójtowibten głupi uśmiech zginie. To jest kpina jsk mozna tak rządzić pieniędzmi podatników. Może wójt czy jego świta chce codziennie jeździć ulica Rolniczą? Wójcie poddaj się do dymisji mieszkańcy gminy mają już was dość. Może jakiś mądry radny gminy zajmie się tą sprawą i zawiadomi odpowiednie władze jak to w gminie dba się o pieniądze.

Mgr 2017.11.10 22:37
Oceń:

Takie odszkodowanie wójt powinien zapłacić z własnego wynagrodzenia.moze wtedy wójtowibten głupi uśmiech zginie. To jest kpina jsk mozna tak rządzić pieniędzmi podatników. Może wójt czy jego świta chce codziennie jeździć ulica Rolniczą? Wójcie poddaj się do dymisji mieszkańcy gminy mają już was dość. Może jakiś mądry radny gminy zajmie się tą sprawą i zawiadomi odpowiednie władze jak to w gminie dba się o pieniądze.

Mieszkanka Luzina 2017.11.10 20:46
Oceń:

Mam nadzieję, że w przyszłych wyborach samorządowych będzie jakiś godny kontrkandydat na wójta gminy Luzino. Tak na dobrą sprawę poza złobkiem i 'wspaniałym' centrum Luzina z jakże wspaniałym pomnikiem Geralda Labudy przez ostatnia kadencję w Luzinie nic nie powstało. Ciągle tylko obiecują, że będzie kanalizacja... Miała być cztery lata temu nie wiadomo czy nawet będzie za trzy...

GL 2017.11.11 07:26
Oceń:

Jeśli śledzi pani wiadomości z okolicy to małe prace ruszyły , a na wiosnę ruszy wszystko pełną parą.

Mieszkanka Luzina 2017.11.11 14:56
Oceń:

Śledzę informacje owszem, ale co z tego że są jakieś deklaracje, że coś ruszy. Zrobią jeden etap, a potem stwierdza, że się przeliczyli i środków pieniężnych znowu zabraknie, a że w przyszłym roku kolejne wybory samorządowe to znowu będą świecić oczami ile to oni w tej naszej gminie nie chcą zrobić.. Co cztery lata jest to samo

wel 2017.11.10 18:32
Oceń:

Jak widaC nie macie sołtysa jak i w Gościcinie.!!A WÓJT jest OK.

jas 2017.11.10 17:08
Oceń:

A co na to Premier

Maciek 2017.11.10 16:08
Oceń:

Mam nadzieje ze w przyszłych wyborach samorządowych zmieni się cały skład Gminy Luzino z Wójtem na czele, jeśli okazało by się, że musimy jako Gmina spłacać tą dotację to powinni urzędnicy z własnej kieszeni pokryć tą stratę. Mam nadzieję że także się zmieni cały skład radnych bo nie widzę żeby się coś zmieniło na lepsze.

gość 2017.11.10 14:27
Oceń:

Jak nie ma co tam robić to przerzućcie sprzęt na boczne drogi ,dziury że nie da się już jeździć raz w roku coś tam podsypane i zaraz rozjeżdżone no tak śnieg przykryje wszystko niedługo. Jaki pan na włościach taki kram . Czas na zmiany bo źle się dzieje.

Rolnik 2017.11.10 14:14
Oceń:

Wójcie taczka przed urzedem już czeka.

mieszkaniec123 2017.11.15 09:01
Oceń:

w miarę możliwości, proszę zabrać nieco więcej, przydadzą się! :)

tarata 2017.11.10 13:31
Oceń:

to jakas kpina juz 2 razy dawalem auto do naprawy bo musze jezdzic 4 km na kolko objazdem po dziurawych polnych drogach objazd to kpina bylem na gminie staram sie o odszkodowanie za uszkodzone samochody termin prac byl do 1 wrzesnia a teraz mowia ze do maja bedzie zamkniete WOJT POWINIEN PODAC SIE DO DYMISJI

Leo 2017.11.10 13:08
Oceń:

Myślę że ta sprawa powinna być posunięta dalej aż po najwyższe władze bo takie odszkodowanie to poważna sprawa. Ciekawe ci zdrożeje w gminie żeby spłacić dług. W normalnych warunkach wójt powinien poddać się do dymisji razem ze swoją gwardią. Potrzeba zmian w gminie. Jak teraz ten "gospodarz" nie podda się do dymisji to mam nadzieję że ludzie to już nie wybiorą. Powinien że swoich pieniędzy to wypłacić. Wstyd kpina.

Marcel 2017.11.11 10:19
Oceń:

myślę, że tu rola dla każdego z mieszkańca aby przed oddaniem swojego głosu rzetelnie zapoznał się i dowiedział się o realia działalności, bo po zapoznaniu tylko z częścią nóż się w kieszeni otwiera. Prokurator miałby co robić przy nim.

ilm 2017.11.10 12:32
Oceń:

Zawalił wójt. Trzeba było naciskać za wczasu na NFOŚiGW. I koniec. D..pa po całości.

Prawilny 2017.11.10 12:07
Oceń:

Oficjalnie otwarcie brudnej polityki przed rokiem wyborczym właśnie nastało. W normalnych zdrowych warunkach da się wszystko uzgodnić nie szkodząc mieszkańcom, ale cel polityczny czyli wysadzenie wójta ze stołka, jest nadrzędny. Szkoda, że panowie zainteresowani stołkiem wójta robią to wszystko za publiczne pieniądze. Wstyd! Przez wasze szabelkowanie Gminie przyjdzie zapłacić za to podwójnie, a za to kolejne inwestycje w Gminie się opóźnią na rzecz czyjeś kampanii wyborczej. Oby ludzie zobaczyli drugie dno.

pikuś 2017.11.10 11:59
Oceń:

NFOŚiGW nie dotrzymał terminu a wszyscy wieszają psy na wójcie.

pikuś 2017.11.10 11:56
Oceń:

Skoro NFOŚiGW zawalił terminy, to od nich wyegzekwować sądownie straconą dotację. Tak to państwo może obiecywać dotacje na wszystko a inna instytucja państwowa je zablokuje przez niedotrzymanie terminu.
Swoją drogą co tam kosztuje aż 3,7 mln zł. Te ceny to jakiś obłęd.

Krzysztof 2017.11.11 10:22
Oceń:

No tak tylko mając takie informacje trzeba było działać, aby nie dopuścić do takich zaniedbań. Natomiast wygodniej się przyglądać bezczynnie mając nadzieje, że ludzie nie zauważą "drobnego faktu".

Bobik 2017.11.10 11:40
Oceń:

W normalnym układzie politycznym za taki stan rzeczy poleciała by głowa wójta. W wojsku się mawiało: " jaki rozkaz, takie wykonanie". A w Luzinie: "jaki wójt, takie porządki". Dobrze, że za rok są wybory. Czas na zmiany !!!

tomy 2017.11.10 11:27
Oceń:

Może W końcu zmienią wójta . Który się tak stara o nasze dziurawe drogi. Nie ma pieniedzy na naprawe i odświeżanie dróg itd ale gwiazdy na dożynkach muszą być. Więc drodzy mieszkańcy pomyślcie nad zmianą.

Luiza 2017.11.10 10:50
Oceń:

Brawo Panie Wójcie! Jak zwykle obiecanki cacanki!

Komentarze publikowane na portalu Nadmorski24.pl są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Program Telewizyjny
opublikuj swój tekst!

Lubisz pisać i masz coś ciekawego do powiedzenia?
W Portalu nadmorski24 możesz opublikować własny artykuł.

napisz do nas

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z "Polityką Prywatności". Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. [x] AKCEPTUJ