21.10.2017 16:00 0 Redakcja/Gdynia.pl

Pasjonaci odnowili militarne relikty z czasów zimnej wojny

Fot. gdynia.pl

Zakończyły się prace przy odrestaurowywaniu armat będących częścią 11. Baterii Stałej w Gdyni-Redłowie. To miejsce jest popularnym celem pieszych wycieczek i stanowi znakomitą plenerową przestrzeń edukacyjną. Niestety, cieszy się również zainteresowaniem wandali.

Bateria jest uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków militarnych Gdyni. Jest ona położona w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Pomorzu, o wyjątkowych walorach przyrodniczych – na terenie rezerwatu przyrody Kępa Redłowska. Część obiektów 11. BAS leży w granicach zamkniętej jednostki wojskowej, w północno-zachodniej części rezerwatu. Stanowiska ogniowe z armatami znajdują się jednak na ogólnodostępnym terenie, około 700 metrów na południe od Polanki Redłowskej. Prowadzi do nich żółty Szlak Kępy Redłowskiej i jest możliwe ich zwiedzanie.

Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl

Od czasu, gdy armatami przestało zawiadywać wojsko, są one narażone na działanie czasu, przyrody i ludzi. Dopiero w 2005 roku ponownie zainteresowano się tymi obiektami i rozpoczęła się stopniowa rewaloryzacja stanowisk ogniowych. Do działania włączyły się: Pomorskie Stowarzyszenie Ochrony Fortyfikacji „Reduta”, Pomorskie Forum Eksploracyjne, Pomorska Komisja Krajoznawcza PTTK, Marynarka Wojenna, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, Rada Dzielnicy Redłowo, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni oraz prywatne firmy.

Dzięki wspólnemu wysiłkowi pasjonatów historii i wsparciu z budżetu Gdyni, udało się przywrócić blask dawnemu obiektowi z okresu zimnej wojny. Obecnie można go zwiedzać, niemniej ze względu na specyfikę terenu, zalecane jest zachowanie dużej ostrożności.

Bateria redłowska wchodziła w skład 31. Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej, formowanego w latach 1946–1959 wzdłuż całego polskiego wybrzeża od Międzyzdrojów aż do ujścia Wisły. Usytuowana na wysokim klifie około 50 m n.p.m., miała bronić podejść do Portu w Gdyni Oksywiu – Głównej Bazy Marynarki Wojennej. Dnia 22 września 1950 roku otrzymała tytuł 11. Baterii Artylerii Stałej, a pięć lat później została włączona w skład 32. Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej utworzonego w Gdyni-Orłowie. W 1963 roku rozpoczęła się stopniowa redukcja wojska, która ostatecznie zakończyła się 12 marca 1974 r. decyzją o rozformowaniu jednostki.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...