20.09.2017 10:36 0 Redakcja/gdynia.pl

Andrzej Wajda ma swoją aleję w Gdyni

Fot. gdynia.pl

Tuż przed rozpoczęciem tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych uhonorowano jednego z najwybitniejszych twórców sztuki filmowej. Od poniedziałku 18 września Andrzej Wajda ma swoją aleję w Gdyni.

Imieniem Andrzeja Wajdy nazwano główny trakt przecinający plac Grunwaldzki. Jest to miejsce od lat związane z kinem, choćby ze względu na najważniejszy festiwal polskiego kina. To tutaj mieści się również Gdyńskie Centrum Filmowe, które jest uznawane za jedno z bardziej znaczących miejsc dla współczesnej edukacji filmowej.

W uroczystym odsłonięciu tablicy z nazwą alei uczestniczyły gwiazdy ekranu. Nie zabrakło również władz Gdyni i mieszkańców tego miasta. Decyzję o nazwaniu traktu imieniem Andrzej Wajdy jednogłośnie przegłosowali radni.

Ta tablica upamiętnia nazwisko wielkiego człowieka, w miejscu symbolicznym dla gdynian i filmowej Polski – podkreślił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Czas uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwiskiem wybitnego reżysera wybrano nieprzypadkowo. Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym roku Andrzej Wajda prezentował na gdyńskim festiwalu swoje ostatnie dzieło „Powidoki”. Niedługo później reżyser zmarł.

Gdynia kocha film i film kocha Wajdę – podsumowała aktorka Bożena Dykiel.

Na tegorocznym festiwalu zostanie przypomniana twórczość Andrzej Wajdy. Będą zaprezentowane odnowione cyfrowo filmy „Popiół i diament” oraz „Wesele”. Widzowie będą mogli też zobaczyć spektakl Teatru Telewizji pt. „Bigda idzie!”, który wyreżyserował zmarły twórca.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, a zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie. Był polskim reżyserem filmowym i teatralnym, w latach 1989–1991 był senatorem I kadencji. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski czy Order Orła Białego. Zdobył największą popularność, tworząc dzieła inicjujące tzw. polską szkołę filmową: „Kanał” oraz „Popiół i diament”. Łącznie był twórcą 58 dzieł filmowych, które zyskały uznanie na całym świecie. Znaczącą część twórczości Wajdy obejmowała adaptacja dzieł literackich. Wajda nie unikał trudnych tematów, mierząc się z najnowszymi dziejami Polski. W 2000 roku otrzymał statuetkę Oscara za całokształt twórczości.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...