19.09.2017 18:25 3 Redakcja

Profesor opowie o Kaszubach na amerykańskiej wyspie

fot. facebook.com/muzeum.wejherowo/

Opuścili Półwysep Helski w XIX wieku i trafili na jedną z wysp na jeziorze Michigan. Do dziś można spotkać na niej ślady kaszubskiej kultury. Emerytowana profesor z USA Anne M. Gurnack przybywa do Wejherowa, by opowiedzieć o tym fascynującym fragmencie lokalnej historii.

Kulturę tworzy człowiek, a nie położenie geograficzne. Dlatego tam, gdzie udają się ludzie, tam wędruje ich kultura. Można to doskonale zaobserwować, badając dzieje Kaszubów. O jednym z bardziej ciekawych epizodów historii kaszubskiej kultury 25 września w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie opowie Anne M. Gurnack w wykładzie pt. „Jones Island Kaszube Fishermen”, czyli „Kaszubscy rybacy z Wyspy Jones”.

Przedmiotem jej badań jest m.in. historia rybaków kaszubskich z Wyspy Jones na jeziorze Michigan w Stanie Wisconsin w USA. Kaszubi byli jednymi z pierwszych polskich emigrantów w okolicach jeziora Michigan. Przybyli tu w 1872 roku z Półwyspu Helskiego. Odnajdujemy wśród nich nazwiska: Struck, Muza, Styn, Kohnke, Bolda, Golla, Budzisz i Jeka. Wyspę Jones Kaszubi zamieszkiwali do 1940 roku, kiedy zostali przymusowo wysiedleni w związku z rozbudową portu przez Illinois Steel Company. Potomkowie emigrantów do dziś zachowali silną tożsamość. Spotykają się raz do roku na Wyspie Jones w wydzielonym Parku Kaszubskim i celebrują swoją kaszubskość – opisują organizatorzy spotkania.

Wspomniani emigranci byli jednymi z pierwszych Polaków w Milwaukee, dla których okolice jeziora Michigan stały się nową ojczyzną. Na wyspie Jones odnaleźli amerykański odpowiednik kaszubskiej przyrody i możliwość kontynuowania swojego stylu życia jako rybacy. To niezwykła historia Kaszubów, tym bardziej, że samo zagadnienie emigracji z Kaszub do Ameryki Północnej jest stosunkowo rzadziej opisywane niż na na przykład wyjazdy do Kanady.

W kraju „klonowego liścia” swoje badania prowadził choćby dr Jan Drzeżdżon, a o Kaszubach i ich potomkach tam żyjących możemy przeczytać m.in. w publikacjach prof. Józefa Borzyszkowskiego, Izabeli Jost, Kazimierza Ickiewicza czy ks. Władysława Szulista, który opisywał również osadnictwo w USA. Tym bardziej cieszy aktywność na polach zachowania pamięci i popularyzacji wiedzy badaczy zza oceanu, takich jak Anne Gurnack – czytamy na kaszubi.pl.

Anne M. Gurnack jest emerytowaną profesor Uniwersytetu Wisconsin-Parkside z USA. Kierowała wydziałem politologii, filozofii i prawa. Swój wykład wygłosi w języku angielski, 25 września o godzinie 11:00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2a.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.