23.07.2017 15:31 0 Redakcja/SM Wejherowo

Brakuje nowych oznaczeń miejsc dla niepełnosprawnych

Źródło: sm.wejherowo.pl

Kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić, że miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych są oznaczone niebieskim kolorem. Nie przywykli do tego natomiast zarządcy dróg wewnętrznych, większość z nich wciąż nie stosuje się do nowych przepisów. Problem występuje między innymi w Wejherowie, na co uwagę zwróciła lokalna straż miejska.

Zmiany są efektem rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju z 3 lipca 2015 roku, które obejmuje znaki i sygnały drogowe.

Znak P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” stosuje się do oznakowania stanowiska postojowego przeznaczonego dla osób, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. − Prawo o ruchu drogowym. Znak P-24 umieszcza się na nawierzchni barwy niebieskiej – czytamy w rozporządzeniu.

Nowe przepisy obowiązują od lipca bieżącego roku. Jest to prawo, od którego nie ma wyjątków. Zarządcy dróg publicznych, mimo konieczności poniesienia kosztów, zrealizowali wytyczne zawarte w ministerialnym rozporządzeniu. Jednak obowiązek taki spoczywa również na administratorach dróg wewnętrznych – spółdzielniach czy wspólnotach mieszkaniowych.

Jak się okazuje, przedstawiciele zarządców dróg wewnętrznych nie zawsze wiedzą lub chcą wiedzieć, że również i oni powinni przemalować miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W efekcie niektóre miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, które są zlokalizowane na drogach wewnętrznych, nadal są nieprawidłowo oznaczone.

W wielu miejscach na tych drogach ustawiono oznakowanie, które nie spełnia nawet wymogów oznakowania obowiązującego w starym rozporządzeniu. Dotyczy to głównie znaków pionowych – informuje Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Źródło: sm.wejherowo.pl Źródło: sm.wejherowo.pl Źródło: sm.wejherowo.pl Źródło: sm.wejherowo.pl Źródło: sm.wejherowo.pl Źródło: sm.wejherowo.pl

Warto przypomnieć, że niezastosowanie się do obowiązujących przepisów może skutkować nałożeniem na zarządcę drogi grzywny w wysokości od 20 do 500 złotych. Z konsekwencjami wiąże się również parkowanie przez osobę nieuprawnioną na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej.

Zgodnie z taryfikatorem, taki kierowca otrzyma mandat w kwocie 500 złotych i 5 punktów karnych. Funkcjonariusze mogą również pozostawiony na takim miejscu pojazd odholować, na koszt właściciela, na parking strzeżony – podsumowuje Zenon Hinca.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.