14.07.2017 11:32 0 SilesianSport.pl Artykuł sponsorowany

Co dają umowy dodatkowe w ubezpieczeniu na życie?

mat. prasowe

Zakres ochrony w polisie na życie jest jednym z najważniejszych czynników stanowiących o jakości tego typu produktu. Rozszerzenia do umowy podstawowej warto posiadać, ale najlepiej te odpowiadające potrzebom właściciela polisy. W przeciwnym razie składka za ubezpieczenie okaże się przepłacona.

Wybierając ubezpieczenie na życie chcemy, aby nasza polisa przede wszystkim spełniła swoją funkcję, a więc zagwarantowała uzyskanie świadczenia w razie potrzeby: wypadku, pobytu w szpitalu, rehabilitacji czy zdiagnozowania poważnej choroby.

Polisa w wariancie podstawowym wystarczy?

Klasyczne ubezpieczenie na życie to produkt, na który łatwej decydujemy się będąc zatrudnionymi w zakładzie pracy oferującym polisę grupową dla swoich pracowników. Taka polisa jest prosta w konstrukcji, tania i przejrzysta, ale zazwyczaj posiada niskie sumy ubezpieczenia oraz wąski zakres ochrony. Największą wadą jest jej ograniczenie czasowe – ubezpieczenie wygasa w momencie odejścia z danego zakładu pracy.

W wariancie indywidualne ubezpieczenie na życie z www.ubezpieczeniazyciowe.pl podstawowa polisa na życie również nie przynosi zbyt wiele profitów. Zakres najczęściej ogranicza się do jednej osoby (ubezpieczonego) i jednego zdarzenia (śmierci). Wychodzi więc na to, że na podstawowej polisie „skorzysta” rodzina ubezpieczonego, której zostanie wypłacone świadczenie w wysokości sumy ubezpieczenia.

Przydatne rozszerzenia umowy

Oczywiście, o sytuację materialną rodziny warto dbać, ale dobrze też pamiętać, że za niewiele większą składkę możemy być chronieni finansowo na okoliczność wielu innych zdarzeń, równie prawdopodobnych co śmierć.

Umowy dodatkowe w polisie na życie są szczegółowo przedstawione w dokumencie zwanym Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To czasem kilkanaście i więcej przypadków możliwych do wykupienia. Wtedy, co prawda wysokość składki proporcjonalnie wzrasta, jednak umiejętne dobranie polis dodatkowych okaże się wydatkiem w zasięgu domowego budżetu.

Zakres przykładowych umów dodatkowych wygląda następująco:

  • śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego,

  • śmierć w wyniku wypadku przy pracy,

  • śmierć na skutek zawału serca lub udaru mózgu,

  • niezdolność do samodzielnej egzystencji,

  • inwalidztwo w wyniku wypadku,

  • dzienne świadczenie szpitalne,

  • poważne zachorowanie,

  • operacja,

Te same umowy dodatkowe, co wymienione, dotyczą małżonka lub partnera, jeśli wykupimy odpowiednie rozszerzenie oferowane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Dodatki będą również obejmowały zakresem ochrony dziecko, w tym:

  • osierocenie dziecka,

  • śmierć w wyniku wypadku,

  • śmierć noworodka,

  • urodzenie się dziecka,

  • urodzenie się dziecka z wada wrodzoną,

  • urodzenie się wnuka,

  • dzienne świadczenie szpitalne,

  • poważne zachorowanie,

  • rekonwalescencja.

Warto pamiętać, że każde rozszerzenie posiada oddzielne sumy ubezpieczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności. Ubezpieczyciele z reguły dopuszczają możliwość modyfikacji rozszerzeń w trakcie trwania umowy, ale taki zapis jest różnie interpretowany i zależny od danego Towarzystwa.

Jak wybrać odpowiednie rozszerzenie?

O tym, które rozszerzenie będzie zawierała nasza polisa decydujemy sami. Najprostszym sposobem zdobycia ubezpieczenia jest skorzystanie z dostępnej w sieci porównywarki polisowej, za pomocą której umówimy spotkanie z agentem ubezpieczeniowym. I właśnie w trakcie jednego lub kilku spotkań będziemy mogli dobrać zakres ochrony.

Do spotkania z agentem warto być przygotowanym, szkicując wcześniej konstrukcję produktu, jaki potrzebujemy. Jeśli np. planujemy powiększenie rodziny, korzystną decyzją będzie wykupienie rozszerzenie na urodzenie dziecka. Pieniądze z polisy pozwolą nam pokryć niezbędne w tym okresie wydatki. A w przypadku częstych zachorowań w naszej rodzinie na nowotwór, odpowiednim rozszerzeniem będzie umowa dodatkowa obejmująca poważne zachorowania.

Dobrze przemyślany dobór umów dodatkowych spowoduje, że pozostanie nam znaleźć możliwie jak najtańszą polisę w określonym przez nas zakresie ochrony. Dzięki za wszystko temu zwiększymy szansę na wsparcie finansowe ze strony Towarzystwa w razie wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...