28.05.2017 15:00 0 Redakcja/pomorskie.eu

Nowe drogi, koleje i czysta energia - oto region w 2030 roku

Obowiązujące od początku marca plany rozwoju Pomorza zakładają rozwój tras i środków komunikacji, a także ekologicznej energetyki w oparciu o miejscowe źródła, jak i energię atomową. Za 13 lat, taki właśnie okres obejmują projekty władz województwa, region ma być zdecydowanie bardziej nowoczesny i przyjazny mieszańcom.

W wywiadzie opublikowanym na pomorskie.eu dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego Jakub Pietruszewski mówi o tym, jak ma się zmienić województwo do 2030 roku. Plany rozwoju dotyczą w dużej mierze powiatów puckiego i wejherowskiego, a wynikają z obowiązującego od marca Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego. Część zapisów tego dokumentu dotyczy rozwoju komunikacji drogowej oraz kolejowej.

Priorytetem jest dalsza budowa dróg ekspresowych takich jak S6 Słupsk – Gdańsk i S7 Koszwały – Elbląg. Poprawi to dostępność do autostrady A1 oraz Trójmiasta i jego portów – wyjaśnia Pietruszewski. - W planie wskazuje się, że uzasadnione jest również tworzenie nowych połączeń kolejowych, na przykład między Gdynią a intensywnie rozwijającymi się miejscowościami w gminie Szemud. Chodzi o to, aby jak najwięcej mieszkańców korzystało z publicznego transportu zborowego, ponieważ poprawi to obsługę transportową regionu, a przede wszystkim obszarów najbardziej zaludnionych.

Jeśli mowa o komunikacji, to nie można zapominać o portach. Te w Gdyni i Gdańsku mają strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki, ale oprócz nich autorzy planu dostrzegli też potencjał mniejszych miast, jak Ustka, Łeba czy Władysławowo.

  • Nie tylko w zakresie przeładunku towarów i obsługi ruchu pasażerskiego, ale przede wszystkim w działaniach, które zmierzają do zagospodarowania obszarów morskich. Chodzi tutaj o wydobycie ropy i gazu, czy rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Jeżeli na Bałtyku powstaną farmy wiatrowe, to małe porty staną się ich technicznym zapleczem – dodaje dyrektor PBPR.

W koncepcji rozwoju Pomorza ujęto więc także sprawy związane z produkcja energii. Jak się okazuje,w regionie nie brakuje naturalnych surowców.

Powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem złóż soli w paśmie pomiędzy Puckiem a Łebą. W podziemnych zbiornikach można bowiem pod wysokim ciśnieniem sprężać powietrze, a następnie przy jego rozprężaniu produkować energię. To ekologiczne i przyszłościowe źródło energii – zaznacza Jakub Pietruszewski.

Jeśli mowa o energetyce, to nie mogło zabraknąć wątku związanego z budową elektrowni jądrowej. Tym bardziej, że przyjęta niedawno przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uwzględnia rozwój tej gałęzi.

  • Nadal rozpatrywane są dwie możliwe lokalizacje elektrowni atomowej na Pomorzu, czyli w okolicach Żarnowca lub Lubiatowa. Jeżeli inwestor zdecyduje się na przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, to będzie on rozłożony na wiele lat. Najważniejsze, aby zrealizować inwestycje z poszanowaniem środowiska i z jak najmniejszą szkodą dla mieszkańców tego obszaru. W planie określono potrzebę sporządzenia spójnej koncepcji zagospodarowania przestrzennego całego obszaru objętego takimi inwestycjami – podsumował szef planowania przestrzennego Pomorza.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...