26.04.2017 11:57 0 Redakcja/TTM

Komunikacja na Pomorzu zmieni się nie do poznania

fot. TTM

Włodarze gmin z terenu powiatów puckiego oraz wejherowskiego podpisali umowy na dofinansowanie sieci węzłów integracyjnych. Warte miliony złotych rozwiązania mają zrewolucjonizować komunikację w obszarze metropolitalnym.

Marszałkowie pomorscy Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski 25 kwietnia 2017 roku podpisali osiem umów o dofinansowanie projektów węzłów integracyjnych. Powstaną m.in. we Władysławowie, Jastarni, Gościcinie i Pucku. Zostanie również wybudowany zintegrowany system monitorowania bezpieczeństwa oraz zarządzania informacją na linii kolejowej nr 250.

  • Znaczenie tych inwestycji moim zdaniem jest olbrzymie – przyznał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Chodzi o to, aby pasażer pojawiający się w rożnych miejscach naszego regionu, ale korzystający z różnych środków transportu, mógł się łatwo przesiadać, dojechać do węzła integracyjnego, a także mieć możliwość pozostawienia samochodu w bezpiecznym miejscu. Czy to w Wejherowie, czy Redzie, czy Tczewie. To zatem olbrzymi projekt, i trudny w realizacji z uwagi na dużą liczbę interesariuszy – zaznaczył.

Projekt ma być uzupełniany o kolejne ułatwienia. Mowa tu na przykład o wprowadzeniu jednego biletu obowiązującego u rożnych przewoźników.

  • Za kilka lat zupełnie zmieni się transport w województwie pomorskim – nie kryje zadowolenia marszałek.

Z dofinansowania skorzystają gminy z powiatów puckiego i wejherowskiego. We Władysławowie i Jastarni projekt zostanie zrealizowany do końca 2020 roku. Polega na budowie dwóch węzłów integracyjnych wraz z trasami dojazdowymi oraz dwóch obiektów typu „parkuj i jedź". Ponadto obie gminy zrealizują wspólną kampanię informacyjno-edukacyjną promującą transport zbiorowy i niezmotoryzowany. Szacuje się, że  rocznie liczba pasażerów wyniesie 365 tysięcy. Wartość inwestycji oszacowano na 16,3 mln złotych z dofinansowaniem 6,2 mln złotych.

  • Węzeł usprawni ruch w sercu Władysławowa – wyjaśnił Roman Kużel, burmistrz miasta. - Najważniejsza będzie budowa parkingu wielkopowierzchniowego, przejścia pod torami między osiedlami Śródmieście i Hallerowo, a także budowa nowego ronda u zbiegu drogi wojewódzkiej 215 na wysokości ulicy Żwirowej – wyliczył.

W Pucku projekt zostanie zrealizowany do października 2018 roku. Zostanie tam wybudowany jeden zintegrowany węzeł przesiadkowy oraz jeden obiekt typu „parkuj i jedź". Po realizacji projektu liczba pasażerów rocznie wyniesie ponad 310 tysięcy. Wartość oszacowano na prawie 8 mln złotych z dofinansowaniem ponad 4 mln złotych.

  • W Pucku zmieni się bardzo dużo – zapewniła Lucyna Boike - Chmielińska, zastępca burmistrz miasta. - Budowa węzła to połączenie PKP, PKS i ścieżek rowerowych, a docelowo chcemy to jeszcze połączyć z żeglugą. Powstanie 130 miejsc parkingowych i postojowych, stacja roweru metropolitarnego. Ponadto ulica Dworcowa, o której remont pytają mieszkańcy, a będąca w własności PKP, zostanie przekazana miastu.

W gminie Wejherowo prace zostaną zrealizowane do końca 2022 roku. Zakładają one budowę węzła w Gościcinie wraz z trasami dojazdowymi. Powstanie plac integracyjny z pętlą i zatokami autobusowymi, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz chodniki i dojścia dla pieszych, a także oświetlenie. Ponadto planuje się stworzenie ogólnodostępnej jezdni z zaznaczonym kierunkiem ruchu rowerów w pasach ul. Drzewiarza, ul. Południowej i ul. Robakowskiej. Przeprowadzona zostanie również kampania informacyjno-edukacyjna. Szacuje się, że z wybudowanej infrastruktury rocznie skorzysta ponad 380 tysięcy. pasażerów. W tym przypadku koszty obliczono na ponad 2 mln złotych z dofinansowaniem 761,5 tys. zł.

Ogólnie wartość zawartych umów wynosi prawie 303 milionów złotych, z czego ponad 146 miliona złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Największe dofinansowanie w wysokości prawie 62 miliony złotych otrzyma PKP SKM w Trójmieście na budowę zintegrowanego systemu monitorowania bezpieczeństwa oraz zarządzania informacją na linii kolejowej nr 250 wraz z modernizacją budynku dworca w Gdyni Głównej oraz peronów na linii kolejowej nr 250.

  • Projekt zostanie zrealizowany do końca czerwca 2023 r. Powstanie Centrum monitoringu i informacji pasażerskiej. Będzie działał system monitoringu wizyjnego, urządzenia związane z ruchem pociągów, urządzenia sygnalizujące ewentualne alarmy przeciwpożarowe i włamaniowe. Dzięki temu w przypadku pożaru, włamania, napadu pasażerowie zostaną szybko poinformowani – wyjaśniają przedstawiciele województwa.

Dodatkowo zostaną przeprowadzone remonty na ośmiu przystankach SKM: Rumia Janowo, Gdynia Chylonia, Gdynia Leszczynki, Gdynia Grabówek, Gdynia Stocznia, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo i Gdańsk Stoczni. Modernizacji doczeka się budynek dworca w Gdyni Głównej wraz z peronem SKM.

Wcześniej umowę na dofinansowanie węzła podpisały tez władze Wejherowa. Pisaliśmy o tym tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...