06.12.2016 13:37 0 Redakcja / TTM

Słupki niezgody na wojewódzkiej 216

fot. TTM

Mieszkańcy Juraty skarżą się na znaki drogowe, które pojawiły się w minionym tygodniu na drodze wojewódzkiej numer 216. Chodzi o słupki zamontowane na środku jezdni. Zdaniem lokalnej społeczności, zamiast poprawiać bezpieczeństwo, stwarzają one zagrożenie. Do radnych gminy Jastarnia wpłynęło już kilkanaście skarg w tej sprawie.

  • Wyjazd ciężarówek czy po prostu większych pojazdów jest utrudniony, bo nie mają one możliwości skrętu w prawą stronę, właśnie przez te słupki – mówi Rafał Stobba, radny gminy Jastarnia.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM

  • Ta droga jest stosunkowo wąska, prowadzi przez różne miejscowości, są wyjazdy. Widzimy, jak często te słupki są niszczone. Jest także kwestia tworzywa, z którego są wykonane. Słupki powinny być zarówno zarówno trwałe i elastyczne, żeby pojazd uderzając, nie niszczył go bezpowrotnie – tłumaczy Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni.

Do takich sytuacji dochodziło już kilkukrotnie, słupki zostały uszkodzone między innymi na skrzyżowaniu z ulicą Świętopełka. Znaki mogą również utrudniać pracę służbom drogowym, zwłaszcza zimą, gdy droga wymaga odśnieżania.

  • Uważam, że trzeba było się zająć po prostu nawierzchnią, a nie utrudnianiem kierowcom i służbom życia. Dla mnie to rozwiązanie jest pozbawione sensu – dodaje Rafał Stobba.

Władze miasta wystąpiły już do Zarządu Dróg Wojewódzkich z prośbą o wyjaśnienia. Samorządowcy będą się domagać naprawienia sytuacji, nie tylko na drodze, ale również na chodnikach, gdzie oznakowane także jest niewłaściwie umiejscowione.

  • Po pierwszych informacjach, jakie przekazaliśmy telefonicznie, Zarząd Dróg Wojewódzkich odpowiadał nam, że zmiana oznakowania wykonywana jest zgodnie z dokumentacją i przepisami – wyjaśnia burmistrz. - To jest przykład, że niejednokrotnie życie jest bogatsze niż przepisy i trzeba być elastycznym, bo to prawo jest dla ludzi, a nie odwrotnie – dodaje.

Zarząd Dróg Wojewódzkich tłumaczy, że znaki C-9 w obrębie przejść dla pieszych zostały zatwierdzone przez Urząd Marszałkowski.

  • Wprowadzamy to, co nam departament infrastruktury zalecił i jest to organizacja ruchu zatwierdzona przez Komendę Wojewódzką Policji. Występuje oznakowanie z tak zwanych zespolonych, czyli U5b plus C-9, które mają skanalizować ruch i poprawić bezpieczeństwo – informuje Tomasz Miller, zastępca dyrektora ZDW w Gdańsku.

Obecnie trwają rozmowy pomiędzy zarządcą a samorządem w sprawie ewentualnej zmiany organizacji ruchu na tym odcinku drogi.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.