19.11.2016 19:01 0 Redakcja

W Gdyni rozmawiano o chorobach jelita

fot. Daniel Zaputowicz

Prelekcje lekarzy, psychologów i dietetyków, bezpłatne poradniki oraz spotkania z chorymi i ich bliskimi – 19 listopada w Gdyni odbyło się spotkanie organizowane przez Towarzystwo „J-elita” w ramach Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita (NZJ).

fot. Daniel Zaputowicz fot. Daniel Zaputowicz fot. Daniel Zaputowicz fot. Daniel Zaputowicz fot. Daniel Zaputowicz fot. Daniel Zaputowicz fot. Daniel Zaputowicz fot. Daniel Zaputowicz

Podczas spotkanie poruszono m.in. tematy: leków biologicznych i biopodobnych, roli chirurga w leczeniu NZJ oraz pomocy psychologicznej, diety i leczenia żywieniowego, a także opieki nad stomią.

Jak szacują specjaliści, w Polsce może być nawet 100 tys. osób z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ): chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz mikroskopowym zapaleniem jelita grubego. Co czwarty chory to dziecko. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami - do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Obecnie ma ponad 1,7 tys. członków i oddziały w 12 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...