01.12.2015 12:40 0 Redakcja

Nietypowy pomnik w Piaśnicy. Trzeba go skrócic

fot. TTM

Obelisk upamiętniający postać tatarskiego publicysty i prawnika Leona Kryczyńskiego, który został zamordowany w Piaśnicy, stanął w sąsiedztwie pomnika leśników. Monument ufundował Związek Szlachty Tatarskiej Byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Kontrowersji nie budzi ani fakt powstania obelisku, ani to że symbolizuje islam, problemem jest niepasujący do otoczenia wygląd.

Wiele osób odwiedzających miejsce zbiorowego mordu, zatrzymuje się przy zbudowanym niespełna dwa miesiące temu nietypowym obelisku i zastanawia się nad genezą jego powstania.

  • Pomimo tego, że nazwisko Leona Kryczyńskiego wcześniej było już w Piaśnicy upamiętnione, to Związek Szlachty Tatarskiej chciał, aby powstał osobny pomnik dedykacyjny. Stowarzyszenie wskazało różne możliwości, między innymi stworzenie tablicy informacyjnej o biografii tego niewątpliwie interesującego Tatara, Polaka i muzułmanina. Ten pan się jednak uparł – mówi ks. Daniel Nowak, kapelan Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka.

Jak podkreślają miejscowi, problemem jest forma, czyli wysokość i kolorystyka pomnika, który zupełnie nie pasuje do otoczenia. Ostatecznie monument stanął w sąsiedztwie pomnika Leśników.

  • Ten czerwony obelisk ma prawie trzy metry, choć miał mieć dwa. Kolor nie pasuje, pozostałe obiekty są w znacznej większości szare. Innego problemu nie widzimy, jak już ten pan się uparł i chce, żeby to był osobny pomnik, to niech chociaż go obniży o metr – dodaje ks. Daniel Nowak.

Prezes Związku Szlachty Tatarskiej Byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego zapewnia, że uzyskał wszystkie niezbędne pozwolenia, a problemu, jego zdaniem, nie stanowi forma obiektu.

  • Przez wszelkie te formalne trudności przebrnęliśmy, wszystko to jest udokumentowane i podpisane. Pomnik powstał na Kaszubach, jest bardzo piękny, jesteśmy z jego dumni. To symbol pamięci i oddanie czci człowiekowi, który oddał życie za ojczyznę. To nie jest problem między Tatarami a Polską, to jest zwykła niechęć lub dyskryminacja religijna, na co nie chciałbym zwracać uwagi – ocenia Jerzy Szahuniewicz, prezes Związku Szlachty Tatarskiej Byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka podkreśla jednak, że nie ma nic przeciwko powstaniu obelisku, ale powinien on zostać obniżony, gdyż w obecnej formie prezentuje wyższość nad pozostałymi ofiarami mordu. Organizacja podkreśla również, że Cmentarz Piaśnicki jest miejscem pamięci narodowej i stanowi wizualną całość, której nie powinno się naruszać.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...