27.08.2015 15:22 0 redakcja/Arleta Bolda-Górna

Ksiądz Kaczkowski uczy, jak przekazać informację o nieuleczalnej chorobie

fot.. Żaneta Lange

Jak powiedzieć pacjentowi, że jest ciężko chory i zostało mu niewiele czasu? Jak nakreślić dalsze leczenie, kiedy sytuacja jest beznadziejna? Na te i inne pytania studentów medycyny odpowie ksiądz Kaczkowski podczas ósmego Areopagu Etycznego.

We wszystkich edycjach Areopagu Etycznego uczestniczyło łącznie 160 studentów kierunków medycznych. Razem z aktorami uczyli się oni, jak przekazywać pacjentom informacje o złym stanie zdrowia. Swoją wiedzą i doświadczeniami dzieli się z adeptami medycyny ksiądz Jan Kaczkowski, który jest dyrektorem hospicjum i jednocześnie nieuleczalnie chorym pacjentem.

Areopag Etyczny to inicjatywa Puckiego Hospicjum im. Św. Ojca Pio skierowana do studentów kierunków medycznych. Podczas tygodniowego spotkania nad morzem przyszli lekarze uczestniczą w wykładach i warsztatach związanych z szeroko rozumianą opieką paliatywną. Uczą się oni także dobrej komunikacji z pacjentem.

  • Wydaje mi się, że to jest trudna sytuacja, szczególne w momencie, kiedy musimy przekazać bardzo smutną informację. Myślę, że to jest bardzo ważne, abyśmy się tego nauczyli – mówi Katarzyna Borowiecka, studentka medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Sposób przekazywania niepomyślnych informacji ma bardzo duży wpływ na przebieg leczenia.

  • Wtedy kiedy czujemy, że ktoś się nami opiekuje, wtedy kiedy wszystko nam wyjaśniono w sposób dokładny i profesjonalny, czujemy się po prostu bezpieczni – zaznacza ks. Jan Kaczkowski, dyrektor puckiego hospicjum.

Kolejna, ósma już edycja Areopagu Etycznego odbywa się w Pucku. Warsztaty potrwają do 30 sierpnia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...