04.07.2015 16:27 0

Terroryści atakują - służby radzą, jak się zachować

źródło: YouTube

Ruszyła kampania informacyjna dotycząca zachowania w przypadku wystąpienia zagrożeń terrorystycznych. Materiały będą udostępniane w trakcie szkoleń dyrektorów szkół, nauczycieli, a także administratorów obiektów użyteczności publicznej. Celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej oraz kształtowanie odpowiedniej postawy i zachowań.

Oprócz poradników władze Warszawy wraz z Komendą Stołeczną Policji przygotowały film pod tytułem "Wtargnięcie napastnika do szkoły". Materiał zawiera wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w sytuacji wystąpienia tego rodzaju zagrożenia oraz zasady alarmowania o takim zdarzeniu.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, a także zwiększenie świadomości Polaków o zagrożeniach. Dodatkowo, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało broszury zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia terrorystycznego. Poradniki skierowane są do mieszkańców oraz administratorów i zarządców budynków.

Instrukcje dla mieszkańców stanowią zbiory podstawowych zasad dotyczących właściwych zachowań w konkretnych sytuacjach, np. jakie działania należy podjąć w przypadku alarmu bombowego, zarówno jeśli informacja ta została przekazana osobiście, jak i telefonicznie lub za pomocą poczty e-mail. Dodatkowo w informatorze znajdują się wskazówki, jak zachować się, gdy staniemy się zakładnikami oraz w momencie, gdy do akcji wkroczą już antyterroryści.

Natomiast broszura dla administratorów zawiera praktyczne wytyczne postępowania dla instytucji, m.in. jak działać, gdy dowiemy się o podłożeniu ładunku wybuchowego oraz jak rozpoznać, że przesyłka, którą otrzymała instytucja, może być niebezpieczna.

W celu wzmocnienia przygotowania społeczeństwa oraz służb na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przygotowany został „Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019”.

Jednym z głównych celów dokumentu jest wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, w szczególności poprzez wzmocnienie przygotowania służb i instytucji, zwiększenie skuteczności reagowania oraz doskonalenie procedur postępowania w kontekście zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Dokument podkreśla także znaczenie działań profilaktycznych, w tym podnoszenie świadomości społecznej na temat zagrożeń terrorystycznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...