05.07.2015 14:04 0

Czworonożni funkcjonariusze - co robią, ilu ich jest i kto za nimi stoi?

msv.gov.pl

Psiaki pracują w policji, straży pożarnej, straży granicznej, specjalnych stowarzyszeniach oraz Biurze Ochrony Rządu. Szukają ludzi pod zawalonymi budynkami, sprawdzają bagaże na lotniskach, szukają narkotyków na przejściach granicznych czy też pomagają w odnalezieniu zaginionych – tak pracują czworonożni funkcjonariusze w służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Jak wygląda ich codzienność?

Pomoc czworonożnych funkcjonariuszy bywa nieoceniona. Często podczas poszukiwań jedyny skuteczny trop podejmuje właśnie pies. Zwierzęta wykorzystują swój fenomenalny węch nie tylko po to by ratować ludzkie życie, ale i znaleźć nielegalne substancje czy też broń. Mundurowi nie wyobrażają sobie pracy bez wsparcia czworonogów.

  • Do służby patrolowej oraz tropienia policja wykorzystuje prawie 600 czworonogów, w tym 36 do tropienia śladów ludzkich oraz poszukiwań osób zaginionych, 95 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz 160 do wyszukiwania zapachów narkotyków. Psy pomagają również w służbie kryminalnej, gdzie pomagają w badaniach zapachowych, łącznie jest 48 takich zwierząt – wylicza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. - Ponad 40 psiaków to zwierzęta przeznaczone do poszukiwań gruzowiskowych, czyli do poszukiwań żywych ludzi w zawalonych budynkach. Inną grupą psów ratowniczych są te przeznaczone do poszukiwań osób zaginionych w terenie. Tych jest w Polsce około 70. W samej straży granicznej służy 236 psów w rożnych specjalnościach m.in. tropiące, patrolowo-obronne oraz szukające narkotyków, broni, czy wyrobów tytoniowych. Łącznie to prawie tysiąc psów – podsumowuje.

Jedynym ośrodkiem szkolenia psów służbowych w polskiej policji jest Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z siedzibą w Sułkowicach. Takie szkolenie psów służbowych, w zależności od rodzaju kursu, trwa od 4 do 6 miesięcy. Zakupy psiaków przeznaczonych do szkolenia realizowane są od 2 do 3 razy w każdego roku.

  • Zakład prowadzi szczegółowy dobór psów do służby. Rasą preferowaną do tresury jest owczarek niemiecki oraz owczarek belgijski w wieku od roku do dwóch lat. Natomiast w gronie psów ratowniczych przeważają labradory, owczarki (głównie niemieckie) oraz border collie. Psy służą około 9-10 lat. Istnieje także możliwość kwalifikacji psów innych ras po uwzględnieniu predyspozycji psychicznych i fizycznych - wyjaśnia MSW.

Pies może odejść na emeryturę, gdy skończy 9 lat, jednak często bywa tak, że jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań weterynaryjnych, to pies pozostaje na służbie nieco dłużej. Po latach ciężkiej pracy i definitywnym zakończeniu służby, pies najczęściej przechodzi pod opiekę swojego przewodnika, gdzie odpoczywa do końca swoich dni.

msv.gov.pl


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.