25.05.2015 09:42 0

Ekokajakiem ze Szczecina do Gdyni dla recyklingu

fot. recykling-rejs.pl

Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik rusza na kolejną wyprawę kajakową na rzecz czystości Bałtyku.  Wyprawa pt. "Recykling rejs-Bałtyk 2015" będzie relacjonowana na nowej stronie: www.recykling-rejs.pl Ekokajakarz zaprasza na spotkania i do wspólnego żeglowania, wiosłowania, do recyklingu i przede wszystkim do nie śmiecenia. Wyprawie patronuje portal Nadmorski24.pl.

Rzeki w Polsce są zaśmiecane. Odpady zanieczyszczają wodę, ostatecznie spływają do Morza Bałtyckiego, zatruwając je. Możemy, musimy to zmienić. Połączymy nasze siły i wspólnie zatroszczmy się, aby odpady trafiały do recyklingu, a nie do rzek, mórz i oceanów.

To już piąty Recykling Rejs. Ekokajak przepłynie polskim wybrzeżem ze Szczecina aż do Gdyni.  Płyniemy i zachęcamy do ochrony Bałtyku przed zanieczyszczeniami. Namawiamy do stosowania i przestrzegania zasad 5R!

fot. recykling-rejs.pl

Obecnie prawidłowa gospodarka odpadami powinna być oparta jest na zasadach 5R:

  1. REDUCE - pierwsze „R” (redukuj, ograniczaj). Przypomina o najważniejszym  działaniu, które powinno zawsze jako pierwsze towarzyszyć gospodarce odpadami. Najważniejsze jest zmniejszenia ich ilości, czyli ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, unikanie zbędnych lub niepotrzebnych rzeczy, unikanie towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych o niskiej jakości, które szybko zamieniają się w śmieci, często niebezpieczne dla życia, zdrowia i środowiska.

  1. REUSE - drugie „R” (użyj ponownie, wykorzystaj). Przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę kupowania kolejnych towarów oraz powstających odpadów. Reuse zachęca do wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu.
  2. RECYCLE - trzecie „R” (segreguj i przekaż do recyklingu). Zachęca do  segregowania odpadów a samorządy i firmy zajmujące się gospodarką odpadami do wykorzystania posegregowanych odpadów w procesach recyklingu; np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.
  3. RECOVER - czwarte „R” (odzyskuj, szczególnie energię zawartą w odpadach). Wiele odpadów nie nadaje się do recyklingu z uwagi  na skomplikowaną i wielomateriałową budowę lub ich recykling nie jest ekonomicznie uzasadniony. Jedynym rozsądnym sposobem ich zagospodarowania jest wykorzystanie energii w nich zawartej. Możliwe jest np. spalanie takich odpadów (jedynie w specjalistycznych instalacjach) i produkcja w procesie kogeneracji czyli skojarzeniu, energii cieplnej i elektrycznej; np. energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut.
  4. RENEW - piąte „R” (odnawiaj). Zachęca producentów i wytwórców materiałów, do  odnawiania zasobów. Przykładem może być np. produkcja nowej generacji tworzyw sztucznych na bazie surowców odnawialnych.

Działania PlasticsEurope Polska, fundacji reprezentującej producentów tworzyw sztucznych w Polsce, skupiają się na najistotniejszych zagadnieniach i relacjach związanych ze znaczeniem tworzyw sztucznych we współczesnym świecie. Tworzywa sztuczne to powszechnie wykorzystywany materiał, który umożliwił rewolucyjne zmiany w nauce i technologii w ciągu ostatnich 50 lat. Ale to także materiał, który odgrywa bardzo istotną rolę w racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i oszczędnym gospodarowaniu energią – m.in. dzięki różnorodnym możliwościom zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. W ramach działań związanych z edukacją i informacją Fundacja PlasticsEurope Polska publikuje broszury i materiały edukacyjne, prowadzi seminaria dla nauczycieli oraz angażuje się w różne akcje proekologiczne, w oparciu o rzetelną wiedzę i z wykorzystaniem programów edukacyjnych. Promowane właściwych postaw ekologicznych oraz upowszechnianie wiedzy na temat wartości odpadów z tworzyw sztucznych to jeden z naszych celów.

Odpady z plastiku to wartościowy surowiec wtórny, który na wiele sposobów można wykorzystać ponownie: - odzyskać surowiec lub jego wartość energetyczną. To jedyny surowiec, który nie tylko można poddać recyklingowi, wielokrotnie przerabiając na nowe wyroby (np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru); można również odzyskać zmagazynowaną w nim energię - wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych (np. energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut). Wreszcie odpady z tworzyw służyć mogą w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali. Każdy zużyty wyrób z plastiku ma szansę na powtórne wykorzystanie z korzyścią dla środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli zostanie selektywnie zebrany. Poprzez segregację można zmniejszyć ilość odpadów, która trafia na wysypiska. W Polsce nie wykorzystuje się w pełni potencjału zużytych plastików – ponad 60% tego typu odpadów trafia na wysypiska, a jedynie niespełna 30% poddawane jest recyklingowi i odzyskowi.

fot. recykling-rejs.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...