10.05.2015 14:00 0 redakcja/krrit.gov.pl

Wybory: Według sondaży Andrzej Duda wygrał pierwszą turę

Zakończyła się pierwsza tura wyborów. Według sondaży wygrał Andrzej Duda, drugie miejsce zajął Bronisław Komorowski, a trzecie Paweł Kukiz. Frekwencja wyniosła 49,4 proc.


AKTUALIZACJA 21:10

Jak podaje portal TVP, według badań exit poll przeprowadzonych przez ośrodek Ipsos 34,8 proc. otrzymał Andrzej Duda, 32,2 proc. Bronisław Komorowski, a 20,3 proc. Paweł Kukiz. Żaden z kandydatów nie przekroczył 50 procentowego progu, oznacza to, że 24 maja czeka nas druga tura wyborów.


AKTUALIZACJA 18:50

Są wyniki frekwencji z godziny 17:00. W Polsce frekwencja wyniosła 34.41 proc., w województwie pomorskim 35.89 proc., oznacza to, że zagłosowało 629078 osób.


AKTUALIZACJA 14:00

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że do godziny 12:00 w województwie pomorskim zagłosowało 14.93 proc. uprawnionych. Liczba uprawnionych do głosowania w naszym województwie to 1749656 osób, liczna wydanych kart: 261261. Frekwencja w kraju wyniosła: 14.61 proc. W powiecie wejherowskim do urn poszło 15,61 proc., w powiecie puckim 16.51 proc. uprawnionych do głosowania.

Największą frekwencję do godz. 12:00 zanotowano w województwie podlaskim i podkarpackim - ponad 17 proc. Najmniejszą frekwencje zanotowano w województwach zachodniopomorskim i lubuskim - ponad 12 proc.


Sprawdź gdzie zagłosować!

Powiat wejherowski:

Powiat pucki:

Trójmiasto:

Jak głosować?

Po wejściu do lokalu wyborczego należy udać się do stołu prezydialnego i podać członkowi obwodowej komisji wyborczej swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Jeśli głosujemy na podstawie zaświadczenia do głosowania, wystarczy je podać komisji. Następnie zostaniemy wylegitymowani, dlatego musimy dysponować dokumentem ze zdjęciem (najlepiej dowodem osobistym), który pozwoli stwierdzić naszą tożsamość. Jeśli nasze nazwisko widnieje w spisie, a tożsamość została pozytywnie zweryfikowana, członek komisji wyda nam jedną kartę do głosowania. Jej odbiór musimy pokwitować na spisie wyborczym. Warto zwrócić uwagę, czy podpisujemy się w rubryce przy naszym nazwisku. Podpisanie się przy nazwisku innej osoby może bowiem uniemożliwić jej skorzystanie z prawa głosu.

Odbierając kartę do głosowania, zwróćmy uwagę, czy jest ona kompletna, zadrukowa i ma odcisk pieczęci komisji obwodowej zawierający jej numer. To ważne, gdyż po odejściu od stołu nie będziemy już mogli wymienić karty bez względu na powód tego żądania. Natomiast karty inne niż urzędowo ustalone i bez odcisku pieczęci właściwej komisji obwodowej są nieważne. Obowiązuje tutaj zasada: jeden wyborca – jedna karta do głosowania. Dlatego zanim wypełnimy kartę do głosowania, dobrze się zastanówmy, na kogo chcemy zagłosować, bo nie będziemy mogli wymienić karty na inną. Karta będzie zadrukowana jednostronnie na papierze koloru białego w formacie A-4, a jej prawy górny róg będzie ścięty.

Po odebraniu karty powinniśmy udać się do miejsca zapewniającego tajność głosowania. Mogą to być kabiny lub przegrody ustawione na stołach. W tych miejscach będą się znajdowały również plakaty o warunkach ważności głosu. Takie samo pouczenie znajdować się będzie na samym dole karty wyborczej. W lokalu dostępne będą też obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o zarejestrowanych kandydatkach na urząd Prezydenta RP, zawierające takie dane jak: nazwisko, imię (imiona), wiek, wykształcenie, zawód, miejsce pracy, miejsce zamieszkania, przynależność partyjna oraz treść oświadczenia lustracyjnego. Na karcie do głosowania kandydaci są umieszczeni w kolejności alfabetycznej. Ich nazwiska i imiona powinny być wydrukowane jednakowym rodzajem i wielkością czcionki. Nazwiska kandydatów poprzedzone będą kolejnym numerem i kratką przeznaczoną na postawienie znaku „X” przy nazwisku popieranego kandydata. Głosować można na tylko jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce obok jego nazwiska. Po wypełnieniu karty należy ją wrzucić do urny. Należy pamiętać, że na terenie lokalu wyborczego obowiązuje zakaz agitacji na rzecz kandydatów, a sam akt głosowania ma charakter indywidualny i jest tajny.

Kiedy mój głos jest ważny?

W wyborach na urząd Prezydenta RP głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Istotne jest, żeby linie przecinały się w obrębie kratki. W przeciwnym razie nasz głos może zostać uznany za nieważny. Wszelkie inne znaki poczynione w obrębie kratki powodują nieważność głosu. W szczególności są to przekreślenia kratki, jej zamazania, zygzaki, myślniki, kropki itp. Należy pamiętać, że również postawienie znaku „v”, czyli tzw. „ptaszka” spowoduje unieważnienie głosu.

Najczęstszymi przyczyną nieważności głosu jest oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, zamazanie kratki, postawienie znaków innych niż „X” w kratce.

Wszelkie inne znaki dokonane poza kratką do głosowania są traktowane jako dopiski i nie wpływają na ważność głosu. Oznacza to, że podkreślenie, zaznaczenia, wykreślenia dokonane poza kratką, nawet jeśli wydaje się nam, że jednoznacznie wskazują nasz wybór, nie są dla obwodowej komisji wyborczej równoznaczne z prawidłowym zagłosowaniem. Jednym dopuszczalnym i wiążącym znakiem jest postawiony tylko w jednej kratce znak „X”.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.