24.04.2015 15:22 0

Czy w tym roku będzie jeszcze więcej kleszczy?

W tym roku sezon zimowy był wyjątkowo łagodny, a lato zapowiada się wilgotne, można więc się spodziewać większej aktywności kleszczy. Owady te wpijając się w żywiciela niejednokrotnie przekazują chorobotwórcze bakterie i wirusy, które mogą spowodować niebezpieczne choroby. Eksperci radzą, jak się zabezpieczać.

  • Są miejsca, w których kleszczy jest więcej i gdzie jest większe zagrożenie tego, że są nosicielami chorób wirusowych (kleszczowe zapalenie mózgu) lub bakteryjnych (borelioza). By zmniejszyć ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie, można się zaszczepić. Jednak nie ma szczepionki na boreliozę - informuje doktor Janina Witzling.

Objawami tej bakteryjnej choroby są nudności, gorączka lub zmęczenie. Jednak diagnostyka tej dolegliwości jest utrudniona, ponieważ objawy nie są jednoznaczne. Symptomy są zbliżone do przeziębienia i grypy, dlatego wielu pacjentów nie wiedząc o ukąszeniu, nie szuka pomocy medycznej.

  • Rozpoznać ukąszenie można głównie po tym, jak się będziemy czuć. Po prostu kleszcze są na tyle małe, że często ich nie zauważamy ich na swoim ciele - mówi ekspert zdrowia publicznego Grzegorz Juszczyk.

Zdaniem specjalistów, kleszcze czyhają wszędzie tam, gdzie jest zielono, dlatego idąc na spacer do lasu czy miejskiego parku, należy przeciwdziałać.

  • Najlepiej zasłonić jak największą powierzchnię ciała, czyli ubrać kapelusz z rondem, długi rękaw i długie spodnie. W aptekach można zakupić także profilaktyczne środki odstraszające. A po każdej wizycie w lesie czy parkach należy bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie w miejscach, gdzie naskórek jest delikatny, czyli zagłębienie pachowe, łokcie i przestrzenie między palcami - radzi Grzegorz Juszczyk.

W przypadku znalezienia na swoim ciele tego pasożyta, nie należy panikować. Trzeba go jednak jak najszybciej usunąć, do czego nie jest potrzebna fachowa wiedza medyczna. Wystarczy pęseta, która umożliwi chwycenie kleszcza między jego aparatem gębowym a znacznie szerszym odwłokiem.

Na ataki kleszczy narażone są również zwierzęta domowe, które zabierane są na spacery po lasach i parkach.

  • Zwierzęta także trzeba zabezpieczać w okresie kleszczowym. Profilaktyka polega na kropieniu sierści odpowiednimi preparatami lub założeniu obroży przeciw kleszczowej. Choroby przenoszone przez kleszcze mogą doprowadzić czworonogi do śmierci – wyjaśnia Katarzyna Rosińska, OTOZ Animals Dąbrówka.

Skala problemu jest duża, ponieważ co roku w Polsce notuje się około 9 tys. zachorowań na boreliozę, dlatego sprawy nie należy lekceważyć.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...