29.03.2015 15:04 0

Działkowcy nie będą musieli usuwać altan

fot. freeimages.com

Około 900 tys. działkowcom groziłby zarzut dopuszczenia się samowoli budowlanej. Chodzi o altany postawione na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Sejm zmienił przepisy chroniąc tym samym działkowców przed rozbiórką altan.

  • Zmienione przez Sejm przepisy mają chronić przed rozbiórką altany postawione na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Jest to konsekwencja orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 roku. Orzeczenie to spowodowało, że działkowiec, który zbudował na działce obiekt w myśl prawa budowlanego (o właściwych wymiarach), ale niezgodnie z definicją altany przyjętą przez NSA (o innej konstrukcji) otrzymał nakaz rozbiórki – czytamy na www.sejm.gov.pl.

Przyjęta przez sejm nowelizacja ustawy umożliwi legalizację obiektów zagrożonych rozbiórką. Oprócz tego ustawa wprowadza definicję „altany działkowej”.

  • Będzie to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt pełniący taką funkcję położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Jego powierzchnia będzie mogła wynieść maksymalnie 35 m2, a wysokość 4-5 m. Do powierzchni altan działkowych nie będą wliczane tarasy, werandy oraz ganki, jednak tylko w przypadku, gdy nie będą one przekraczały 12 m2 - czytamy na www.sejm.gov.pl.

Zgodnie z ustawą postępowania niezakończone ostateczną decyzją o nakazie rozbiórki altan działkowych do dnia wejścia w życie nowelizacji zostaną umorzone. Jednocześnie w przypadku wątpliwości, czy dany obiekt budowlany spełnia  kryteria altany działkowej, jego właściciel będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność z nowymi przepisami. Za ten wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa. Ponadto, wygasną wydane już ostateczne decyzje o nakazie rozbiórki altan. Następnie ustawa zostanie przesłana do prezydenta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...