19.11.2014 16:04 0

Regionalia jednoczą województwo

Chęć do kultywowania kaszubskich tradycji narodziła się szesnaście lat temu, podczas warsztatów technicznych. Od tego czasu odbyło się już czternaście edycji regionaliów, które nie tylko promują kaszubską kulturę, ale również integrują mieszkańców całego województwa.

[img_r]2[/img_r]

  • Wszystko zaczęło się na prośbę rodziców dzieci przebywających w naszej placówce. Okazało się, że spora część tych uczniów ma korzenie kaszubskie i w domu posługują się językiem kaszubskim. Po pewnej analizie doszliśmy więc do wniosku, że warto by ten regionalizm utrzymywać w tradycji naszego ośrodka, dlatego włączyliśmy regionalia do działań wynikających z programu wychowawczego - mówi Małgorzata Woźniak, dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

[img_l]3[/img_l]

Okazało się, że inicjatywa przynosi bardzo dobre efekty. Dzieci wynoszą z warsztatów konkretne umiejętności artystyczne i kulinarne. Podopieczni uczą się m.in. wytwarzania tradycyjnych przedmiotów kaszubskich czy haftowania. Początkowo do udziału w regionaliach zostały zaproszone tylko placówki specjalne z terenu kaszub. Następnie poszerzono inicjatywę do poziomu wojewódzkiego - w programie wzięli udział również mieszkańcy Kociewia w tym też uczniowie ze szkół masowych. Stąd w nazwie wydarzenia przymiotnik- integracyjne.

[img_r]4[/img_r]

W organizację Regionalnych Spotkań Integracyjnych Dzieci i Młodzieży włączają się nauczyciele na długo przed wydarzeniem. Dzięki temu uczestnicy regionaliów zawsze opuszczają szkołę zadowoleni i z własnym pomysłem na kaszubszczyznę w swoich placówkach.

[img_l]5[/img_l]

  • Co roku jest to inny rodzaj aktywności artystycznej. Mogą to być prace artystyczne przygotowane przez uczniów: herby miast z których pochodzą, obrazy lub przedstawienia. W tym roku są to warsztaty muzyczne, które jeśli uczestnicy zechcą, będą mogli przekazywać dalej w swoich szkołach by promować ten rodzaj kultury kaszubskiej. Dodam, że o dziwo, regionalia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców napływowych, którzy utożsamiają się z naszą kulturą i chcą ją kultywować- mówi Joanna Kandzora, wicedyrektor SOSW nr 1 w Wejherowie i organizator regionaliów.

W tym roku udział w regionaliach wzięło 21 zespołów. Część z nich to uczniowie szkół zaprzyjaźnionych z terenu powiatu wejherowskiego, jednak głównymi uczestnikami są podopieczni szkół specjalnych z całego województwa.

[img_r]6[/img_r]

Pierwotnie inicjatywa wypłynęła od nauczycieli techniki, ponieważ to właśnie na tych zajęciach najczęściej wykorzystywane są elementy kultury kaszubskiej. Z tego powodu pierwsze regionalia, które odbyły się w 2000 roku miały charakter warsztatów. Ze względu na dużo zainteresowanie wydarzeniem, stało się ono imprezą cykliczną.

  • Oprócz tego, że zajęcia dają dużo radości, pozwalają rozwijać się uczestnikom, to bardzo ważny jest dla nas również ten aspekt integracyjny- dodają organizatorzy.

[img]7[/img]


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.