28.07.2014 11:23 0

Krancbal znów przyciągnął rzesze ludzi

Krancbal to kaszubski festyn folklorystyczny, który odbył się w nadolskim skansenie. Kolejny raz przyciągnął rzesze ludzi, którym kultura kaszubska jest bliska sercu oraz osoby chcące się zaznajomić z regionalnym językiem, muzyką czy obyczajami.

27 lipca w Skansenie Zagrody Gburskiej i Rybackiej w Nadolu odbył się Festyn Folklorystyczny Krancbal.

Krancbal to kaszubska nazwa zabawy urządzanej z okazji dożynek. Stąd wywodzi się nazwa jednego z najbardziej znanych festynów folklorystycznych na Kaszubach, organizowanego od 13 lat w Skansenie w Nadolu. Podczas festynu skansen w magiczny sposób ożywa i wypełniony jest muzyką i anegdotami w języku kaszubskim.

  • Staramy się, żeby goście usłyszeli język kaszubski, żeby zobaczyli naszą kulturę zarówno tradycyjną jak i nowoczesną, śpiewaną i mówioną - wyjaśnia Jarosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku.

Najciekawszym elementem imprezy była obecność licznych rzemieślników, którzy prezentują dawno zapomniane zawody, oraz od których można zakupić ręcznie wykonane pamiątki. Nie brakowało pachnącego, świeżo wypiekanego chleba, miodu, ciasta czy wędlin.

Dodatkowym elementem wyróżniającym Krancbal jest lokalizacja nad Jeziorem Żarnowieckim, dzięki której uczestnicy imprezy mieli możliwość skorzystania z atrakcji Przystani w Nadolu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...