18.04.2014 14:42 0

Straż Miejska prosi o rozsądek w świąteczny poniedziałek

Komenda Straży Miejskiej w Wejherowie apeluje do osób, które chcą kultywować tradycję i zwyczaj oblewania się wodą w lany poniedziałek - o zdrowy rozsądek.

  • Prosimy o zachowanie w ten dzień umiaru i przyzwoitego zachowania. Systemem zwyczajowo przyjętym, nie tylko na Kaszubach, ale także w innych rejonach Polski, jest oblewanie się wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Często tradycja ta zaczyna się przeradzać w zwykłe wybryki chuligańskie, za które zgodnie z art. 51 §1 Kodeksu Wykroczeń grozi kara grzywny od 20 do 500 złotych - apeluje Zenon Hinca, Komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Tradycją i zwyczajem nie będzie oblewanie wiadrami napełnionymi wodą osób idących do kościoła. Tradycją nie jest też wylewanie dziesiątek litrów wody z okien budynków na przechodzących chodnikami.

Na karę grzywny mogą liczyć także osoby, które będą próbowały wykąpać w rzece przechodniów lub oblewać ich dużą ilością wody z rzeki.

  • Tego typu zachowania nie mają nic wspólnego z tradycją, zwyczajem i zdrowym rozsądkiem. Straż Miejska za takie czyny karać będzie mandatowo dorosłych, a sprawy nieletnich dopuszczających się czynów karalnych trafią do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. Przed kilkunastoma laty, co roku mieliśmy w Komendzie po około 20-30 wiader i plastikowych misek. Dziś problemu tzw. „Lanego Poniedziałku” w Wejherowie raczej nie ma, chociaż pojedyncze przypadki głupoty się zdarzają - dodaje Zenon Hinca

Polewanie się wodą w drugi dzień Świąt Wielkanocnych nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Na Kaszubach w lany Poniedziałek nie tylko oblewają się wodą, ale także smagają jałowcową rózgą Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany w mniejszych miejscowościach na południu Polski i u niektórych Kaszubskich rolników.

Każda zabawa i tradycja jest wspaniała i godna naśladowania, pod warunkiem, że nie przeradza się w typowy wybryk chuligański czy zakłócenie porządku i spokoju publicznego. Tymczasem kultywowanie dobrych tradycji (zwyczajów) jest jak najbardziej pożądane.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...