17.09.2017 10:31 0 Redakcja

Nowe przepisy poprawią warunki pracy marynarzy

fot. facebook.com/PortGdyniaOfficial/

Obowiązkowe ubezpieczenie załóg oraz armatorów – to jedne z zapisów zmian w ustawie o pracy na morzu. Rada Ministrów przyjęła projekt nowych regulacji, które mają poprawić warunki pracy marynarzy, dostosowując standardy do tych, które obowiązują pracowników zatrudnionych na lądzie.

Jak podaje resort gospodarki morskiej, obecnie normy dotyczące pracy osób zatrudnionych na lądzie są wyższe niż te, które obowiązują marynarzy pracujących na morzu. Nowe przepisy mają przede wszystkim zapewnić załogom statków i ich rodzinom ochronę w przypadku m.in. choroby czy śmierci.

W projekcie uregulowano kwestie dotyczące m.in. zapewnienia ubezpieczenia marynarzowi. Projekt wprowadza również obowiązek posiadania przez armatora ubezpieczenia lub innego zabezpieczenia finansowego na wypadek tzw. porzucenia marynarza "na skutek uszkodzenia ciała, choroby albo śmierci" (uznaje się, że marynarz został porzucony, kiedy armator m.in. nie pokryje kosztów repatriacji marynarza, pozostawi marynarza bez koniecznego utrzymania i wsparcia lub np. nie zapłaci marynarzowi płacy określonej w umowie o pracę przez okres co najmniej dwóch miesięcy - przyp. red.). Ponadto statki będą zobowiązane do posiadania odpowiedniego certyfikatu, który dokumentuje posiadanie takiego zabezpieczenia.

Oznacza to, że marynarz, lub osoba przez niego upoważniona, będzie mógł dochodzić roszczeń bezpośrednio od podmiotu udzielającego zabezpieczenia finansowego – wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W proponowanym projekcie za naruszenie przepisów przewidziano kary pieniężne od 5 do 10 tysięcy złotych. Będą one wymierzane np. za żeglugę statkiem bez odpowiednich dokumentów potwierdzających spełnianie wymagań dotyczących warunków pracy i życia na morzu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...