26.08.2015 14:02 0 Barbara Betlejewska / Redakcja

Co z Gdyńskim Budżetem Obywatelskim?

pixabay.com

Potrzeby zidentyfikowane, pomysły opracowane, wnioski złożone – mieszkańcy Gdyni „odrobili” już większą część zadań związanych ze zgłaszaniem swoich projektów do budżetu obywatelskiego. Jakie są dalsze losy zakwalifikowanych w projekcie wniosków?

Podczas wakacji gdyński Urząd Miasta miał sporo pracy związanej z weryfikacją poprawności wniosków, które tak licznie zgłosili mieszkańcy.

  • W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdyni złożono 222 propozycje projektów poprawy jakości życia w poszczególnych dzielnicach. Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Obłuża, którzy przedstawili łącznie aż 25 wniosków. Spośród czterech kategorii, w których klasyfikowane były poszczególne projekty, najbardziej popularne okazały się obszary inwestycji i remontów (90 wniosków) oraz rekreacji (78 wniosków). Dwie kolejne kategorie wniosków dotyczyły estetyzacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Projekty można było składać do 22 czerwca – informuje Dział Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Od momentu zakończenia przyjmowania wniosków, w gdyńskich jednostkach trwają prace nad analizą merytoryczną zgłoszonych projektów. Głównym koordynatorem budżetu obywatelskiego jest Dział Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. To właśnie tam odbyły się pierwsze weryfikacje nadesłanych zgłoszeń.

Obecnie szczegółowe analizy przeprowadza: Zarząd Dróg i Zieleni, Gdyńskie Centrum Sportu, Biuro Ogrodnika Miasta, Wydział Budynków, Wydział Inwestycji, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, Wydział Środowiska, Wydział Architektoniczno-Budowlany oraz Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.

  • Tegoroczne wnioski, które wpłynęły do naszego departamentu, są bardziej złożone w porównaniu do tych z ubiegłego roku. Często więc pojawia się potrzeba kontaktu z wnioskodawcami. W ruch idą więc telefony i e-maile. Wszystko po to, aby pomóc w dopracowaniu wniosków, nanieść potrzebne poprawki i udzielić niezbędnych wskazówek – mówi Tomasz Stanko, pracownik Gdyńskiego Centrum Sportu.

Podobne spostrzeżenia ma kierownik działu dróg w gdyńskim ZDiZ. Wiele wniosków, które wpłynęły tam do weryfikacji to projekty dużo bardziej kompleksowe, wymagające współpracy wielu komórek miasta. Przykładowo, położenie płyt betonowych na drodze gruntowej wymaga przeprowadzenia całego procesu inwestycyjnego. Wiąże się to również z koniecznością zdobycia specjalnych pozwoleń i licznymi formalnościami. Próbują temu sprostać pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni, kontaktując się i doradzając wnioskodawcom.

Głosowanie, w którym gdynianie wyłonią najpotrzebniejsze ich zdaniem projekty, odbędzie się jesienią (w dniach od 25 października do 4 listopada) za pośrednictwem strony internetowej bo.gdynia. Prawo do głosu w Gdyńskim Budżecie Obywatelskim będą mieli mieszkańcy Gdyni – na podstawie zameldowania lub, w przypadku osób nie posiadających meldunku w Gdyni, na podstawie rejestru wyborców.

Szczegóły dotyczące Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, w tym treści nadesłanych projektów i mapa wniosków, znajdują się na stronie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...