06.11.2017 12:30 0 Redakcja/mat. pras.

Chóry z całej Europy spotkają się w Gdańsku

mat. pras.

Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny jest imprezą cykliczną składającą się z części konkursowej oraz występów przed publicznością w reprezentacyjnych kościołach Gdańska. Wydarzenie co roku przyciąga ciekawe zespoły z całej Europy, a czasem i z dalszych zakątków świata. Nie inaczej będzie w 2018 roku, kiedy to w dniach 9–11 marca odbędzie się już siódma edycja Festiwalu.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, poza znakomitymi chórami polskimi, usłyszymy zespoły z krajów takich jak: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Rosja oraz Szwecja. Warto dodać, że podział na kategorie wprowadzono ze względu na rodzaj zespołu, a nie na repertuar, dzięki czemu utwory prezentowane przed publicznością są naprawdę bardzo zróżnicowane.

mat. pras. mat. pras.

Aby uczynić zadość wymaganiom regulaminu, wszystkie zespoły muszą zaprezentować m.in. przynajmniej dwa utwory rodzime, w tym jeden śpiewany w ojczystym języku. Dzięki takiej formule wydarzenia widać bardzo wyraźnie, że muzyka sama w sobie pozostaje językiem uniwersalnym i bez względu na przynależności kulturowe, muzycy z całego świata mogą bez przeszkód wspólnie się nią cieszyć.

Jak co roku, chóry będą oceniane przez międzynarodowe jury, które podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie miało następujący skład: Ambrož Čopi – zawodowy dyrygent oraz kompozytor, wybitny znawca chóralistyki, pracujący m.in. jako wykładowca Konserwatorium Muzycznego w Lublanie; Rihards Dubra – słynny kompozytor łotewski; Javier Busto – uznany kompozytor oraz dyrygent hiszpański; prof. Grzegorz Rubin – wybitny znawca chóralistyki z Gdańska oraz Jan Rybarski – dyrygent z Krakowa, od lat prowadzący znakomity Chór Mariański.

Wstęp na wszystkie koncerty odbywające się w ramach festiwalu, czyli przesłuchania konkursowe, koncerty dodatkowe w kościołach oraz koncert galowy z ceremonią wręczenia nagród, jest bezpłatny. Zarówno występującym chórom, jak i organizatorom zależy na umożliwieniu obcowania ze sztuką jak największej ilości odbiorców. Część konkursowa, podobnie jak w poprzednich latach, odbędzie się w auli Politechniki Gdańskiej, która jest współorganizatorem festiwalu.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na tej stronie internetowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...