28.06.2017 13:31 0 Aleksander Gosk, dział armatorski AMG

'Dar Młodzieży' służy już 35 lat. Gdynia będzie świętować

mat. prasowe

Dokładnie 4 lipca 1982 roku w Gdyni, przy Nabrzeżu Pomorskim, po raz pierwszy zawieszono biało-czerwoną banderę na flagsztoku nowego wówczas żaglowca szkolnego o nazwie „Dar Młodzieży”. Od tego czasu fregata odbyła ponad 200 podróży, zawijając kilkaset razy do portów na całym świecie, a na jej pokładzie przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów.

Historia 35-letniej już służby „Daru Młodzieży” na rzecz edukacji to historia szkoleniowych podróży łączących wszystkie oceany i kontynenty. Udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Pływanie po najtrudniejszych akwenach i pisanie wielkiej historii polskiej bandery. Podczas wizyt w portach na pokładzie żaglowca gościły koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze, a także tysiące miłośników żagli.

Na morskie szlaki „Dar Młodzieży” wkroczył w spektakularny sposób. Podróż numer 1 - w lipcu 1982 r. - w brytyjskim Falmouth i start do rywalizacji w ramach The Cutty Sark Tall Ships Races. 27 lipca niemiecki jacht „Peter von Danzig” wzywa pomocy - jeden z żeglarzy uległ groźnym poparzeniom. „Dar Młodzieży” idzie z pomocą. Szalupa transportuje rannego do statkowego szpitalika. Po przejęciu poszkodowanego przez śmigłowiec, polski żaglowiec wraca na trasę. Pasjonujący finisz i 29 lipca 1982 r., na mecie w Lizbonie, po przepłynięciu 770 mil morskich, debiutant „Dar Młodzieży” jest najszybszy w klasie „A” – wielkich żaglowców. Wyprzedza tradycyjnego rywala „Daru Pomorza”, niemiecki bark „Gorch Fock”, o 14 minut i 18 sekund.

Od pierwszej wielkiej podróży, czyli rejsu na zlot żaglowców Osaka World Sail w 1983 roku, „Dar Młodzieży” jest stałym uczestnikiem światowych spotkań pod żaglami. Wśród wielu spektakularnych podróży wymienić warto wyprawę do Kanady na zlot żaglowców „Quebec 84”, dla uczczenia 450 rocznicy pionierskiej wyprawy Jacquesa Cartiera. Udział w wielkim zlocie „Columbus Regatta 1992” z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, powtórną wizytę w japońskiej Osace w 1997 roku.

„Dar Młodzieży” odbył także w latach 1987-1988 podróż dookoła świata. Była to wyprawa na wielki zlot z okazji 200-lecia osadnictwa europejskiego na kontynencie australijskim. Po entuzjastycznym przyjęciu w portach australijskich, żaglowiec wziął kurs na Horn. Trawers przylądka minął 6 marca 1988 roku, o godz. 7.15 czasu statkowego. Podczas 274 dni rejsu zostawił za rufą 36 352 mil morskich.

Jak podkreślają znawcy historii i miłośnicy morza, jest to statek kształcący znakomitych, cenionych oficerów i kapitanów światowej floty. Szkolenie studentów realizowane jest w oparciu o tradycyjne wartości, przez wieki wypracowane w realiach światowej żeglugi. To także wyrobienie specyficznej marynarskiej świadomości, zasad dobrej praktyki, zawodowej etyki, wreszcie sprawności fizycznej i odporności psychicznej, a także bezpośrednie „dotknięcie morza i żywiołu”.

Warto wspomnieć, że „Dar Młodzieży” jest również sukcesywnie modernizowany - nowocześnie wyposażony mostek, szkolna sala nawigacyjna, sala dydaktyczna, wachty prowadzone na realnych stanowiskach na pokładzie i w siłowni, czynią z „Daru Młodzieży” prawdziwe pływające laboratorium edukacyjne.

To także, dla każdego młodego człowieka wielka życiowa i zawodowa przygoda. A zapis w książeczce żeglarskiej o odbytej praktyce to świetna rekomendacja i powód do dumy dla wszystkich wychowanków „Daru Młodzieży”, dziś noszących kapitańskie galony.

„Dar Młodzieży” to także jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany wszędzie, wypełniający wielką misyjną rolę edukacyjną, promujący Akademię Morską w Gdyni, polskie szkolnictwo morskie i Polskę – prawdziwy „pływający ambasador”.

W ciągu minionych 34 lat służby pod biało-czerwoną banderą „Dar Młodzieży” odbył 211 podróży, przepłynął prawie 565 tysięcy mil morskich i 702 razy zawijał do portów całego świata, a na pokładzie tej fregaty przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów z Polski i zagranicy.

W związku z 35. urodzinami żaglowca, odbędą się kilkudniowe uroczystości. Szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępny jest między innymi na Facebooku.

mat. prasowe


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.