23.05.2016 10:42 0 Krzysztof Szkurłatowski [Pracownia Pozytyw]

'Wejherowa dawny czar', czyli historia miasta na zdjęciach

fot. Krzysztof Szkurłatowski [Pracownia Pozytyw]

Jednym z ważnych wydarzeń tegorocznej Nocy Muzeów w Wejherowie była promocja albumu prezentującego dorobek artystyczny Augustina Ziemensa (1867–1948). Ten wejherowski fotograf pozostawił po sobie sporą spuściznę, która w 2015 r. w znacznej części trafiła do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Dzięki zaangażowaniu Macieja Kurpiewskiego, kierującego w Muzeum działem fotografii i dokumentów życia społecznego, udało się pozyskać fundusze na zakup kilkuset szklanych negatywów. Środki przeznaczone na ten cel przez Muzeum byłyby niewystarczające, więc z pomocą finansową przeznaczoną na zakup cennej kolekcji przyszły władze powiatu wejherowskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W efekcie, już jesienią 2015 r. mogliśmy oglądać w wejherowskim muzeum wystawę poświęconą Augustinowi Ziemensowi. Zainteresowanie nią było ogromne, więc niż dziwnego, że Muzeum we współpracy z Wydawnictwem Region, przy finansowym władz samorządowych powiatu wejherowskiego, zdecydowało się na szybkie wydanie albumu zawierającego fotografie Ziemensa.

„Wejherowa dawny czar” – taki tytuł nadano książce z fotografiami Ziemensa – zaprezentował 21 maja 2016 r. Maciej Kurpiewski. Przybliżył on licznym gościom przybyłym do Muzeum postać Augustina Ziemensa, jego fotograficzny warsztat oraz tematykę, której poświęcił najwięcej zdjęć. Projekcji fotografii pochodzących z końca XIX wieku i pierwszych dziesięcioleci wieku XX towarzyszył interesujący i fachowy komentarz. Niektóre z obiektów na wyświetlanych obrazach przetrwały do dziś, więc publiczność dość szybko je rozpoznawała. Jednak wiele zakątków Wejherowa i okolic zmieniło się tak bardzo, że bez podpowiedzi Pana Macieja trudno byłoby je zlokalizować. Wejherowskiemu muzealnikowi udało się nawet odnaleźć bezimienny grób Augustina Ziemensa i jego bliskich.

Po prezentacji, Pani Gabriela Lisius, w imieniu władz samorządowych powiatu, podziękowała Maciejowi Kurpiewskiemu za pracę włożoną w pozyskanie negatywów i przygotowanie albumu.

Sympatyczny muzealnik pozostał z gośćmi muzeum przez kolejne kilkadziesiąt minut. Cierpliwie opowiadał zainteresowanym o szczegółach pracy nad albumem i odpowiadał na pytania o Ziemensa i jego fotografie. Nie odmawiał również składania w albumach okolicznościowych wpisów. Ustawiła się po nie spora kolejka chętnych.

Pokaz pięknych historycznych fotografii był dla przybyłych do Muzeum wspaniałą podróżą w czasie, zaś album „Wejherowa dawny czar” będzie, moim zdaniem, pamiątką rozchwytywaną przez turystów odwiedzających nasze miasto. Powinien się znaleźć także na półkach wszystkich wejherowian zainteresowanych przeszłością swojej małej ojczyzny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...