18.12.2017 15:02 4 Redakcja/SM Wejherowo

Fajerwerki pod kontrolą strażników miejskich

źródło: SM Wejherowo

Większość Polaków chce przeżyć sylwestrową zabawę w niezapomniany i huczny sposób. W związku z tym co roku powraca temat puszczania petard i fajerwerków. Okazuje się, że w jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. Wejherowscy strażnicy miejscy postanowili zatem sprawdzić stoiska z wyrobami pirotechnicznymi.

Strażnicy zwrócą uwagę na to, aby wyroby pirotechniczne nie były sprzedawane nieletnim oraz posiadały instrukcję obsługi w języku polskim.

Strażnicy miejscy pouczą o zachowaniu środków ostrożności na stoiskach. Fajerwerki, choć służą do celów rozrywkowych i są przeznaczone dla konsumentów, są bardzo niebezpieczne. Zwierają bowiem w sobie materiały wybuchowe. Nieumiejętne obchodzenie się z tymi środkami pirotechnicznymi grozi oparzeniami, skaleczeniem głowy, rąk, urazami oczu – łącznie z utratą wzroku, głębokimi ranami, a nawet urwanymi palcami czy uszkodzeniem słuchu. Dlatego fajerwerki kupuj wyłącznie od zaufanych sprzedawców – apeluje Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Instrukcja obsługi powinna być napisana w języku polskim oraz zawierać nazwę i adres producenta lub importera, określenie typu i klasy wyrobu. Opakowanie nie powinno być pęknięte, rozdarte, wgniecione lub wybrzuszone i nie powinien wysypywać się z niego materiał pirotechniczny.

W Wejherowie obowiązuje zarządzenie prezydenta miasta, które zezwala na użytkowanie środków pirotechnicznych 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku, bez stosownego zezwolenia. W każdym innym terminie, jeżeli chcemy ich użyć, jest wymagane uzyskanie zgody prezydenta miasta.

Niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 20 do 500 złotych lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Należy również pamiętać, że niewłaściwe używanie fajerwerków jest wykroczeniem i podlega karze grzywny lub aresztu. Jeśli zostanie zakłócony spokój, porządek lub cisza nocna, sprawcy grozi areszt od 5 do 30 dni albo grzywna od 20 do 5000 złotych. Tę samą karę można otrzymać za nieostrożne obchodzenie się z ogniem, materiałami wybuchowymi lub łatwopalnymi oraz za stworzenie zagrożenia pożarowego – dodaje **Zenon Hinca*

W okresie świąteczno-noworocznym petardy i fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. Należy jednak pamiętać, że w rękach dzieci oraz nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, stają się one olbrzymim zagrożeniem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...