22.07.2016 14:32 0 KMP Sopot

Sopot: Bezpieczne plażowanie z dziećmi

fot. KMP Sopot

We wtorek o godzinie 11.00 na Placu Zdrojowym w Sopocie policjanci i ratownicy z sopockiego WOPR rozpoczęli akcję informacyjną w ramach, której przypominają rodzicom o potrzebie szczególnej uwagi w trakcie opieki nad małymi dziećmi.

Akcja skierowana jest do opiekunów, którzy spędzają wolny czas z dziećmi w Sopocie szczególnie w rejonie pasa nadmorskiego i plaży. Oprócz rozdawania opasek na których można wpisać numer telefonu rodzica, policjanci i ratownicy mówili jak spędzać bezpiecznie wakacje oraz przypomnieli w jaki sposób udzielić pomocy nieprzytomnej osobie. 

Policjanci apelują do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza na plażach, czy zatłoczonych deptakach. Chwila nieuwagi wystarczy aby maluch odszedł na taką odległość, że nie będziemy w stanie znaleźć go w tłumie.

Pomimo ciągłych apeli codziennie policjanci i ratownicy sopockiego WOPR-u otrzymują zgłoszenia od opiekunów o zagubieniu się dzieci. Nagłaśnianie tego typu akcji wpływa na poprawę bezpieczeństwa, a zakładanie dzieciom opaski-identyfikatora w razie zagubienia umożliwia maksymalnie skrócić czas szukania dziecka przez rodziców.   Wczoraj policjanci i ratownicy WOPR na Palcu Zdrojowym rozdali ponad tysiąc takich opasek, na których oprócz telefonu do rodzica można zapisać imię malucha lub chorobę na którą cierpi. Ponadto podczas kilkugodzinnej akcji policjanci i ratownicy przypominali najmłodszym w jaki sposób bezpiecznie spędzić wakacje oraz jak w razie wypadku np. nad wodą udzielić pomocy osobie nieprzytomnej.   Policjanci przypominają , że w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bo małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.   Oto kilka cennych porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka:

  • Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.
  • Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
  • Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka. 

Gdy dziecko się zagubi:

  • Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.
  • Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.

Przypominamy, że opaski dla maluchów są dostępne w każdej wieży ratowniczej na sopockiej plaży, maja je również policjanci z patroli rowerowych. Opaski są bezpłatne i zawsze można się po nie zgłosić.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...