20.08.2018 13:10 0 Natalia/ TTM/http://konstytucjadlanauki.gov.pl

Nowy rok akademicki z nowymi zasadami

Źródło: Archiwum KPSW

Trwa rekrutacja na kolejny rok akademicki. Ten dla uczelni i samych studentów będzie wyjątkowy. Od 1 października 2018 roku obowiązywać będą nowe przepisy w ramach Ustawy 2.0, nazywanej też Konstytucją dla nauki.

Nowa ustawa zastąpi cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym oraz ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2018.

Konstytucja dla Nauki to reforma inna niż wszystkie. Impuls do jej przeprowadzenia wyszedł z samego środowiska akademickiego. W prace nad ustawą włączyła się wielotysięczna społeczność, która poczuwa się do odpowiedzialności za przyszłość polskich uczelni i nauki. Po 1989 roku nie było reformy, która kształtowałaby się w tak intensywnym, podwójnym dialogu: między rządem a zainteresowanym środowiskiem oraz wewnątrz tego środowiska. Komisja Europejska przedstawia nasz dialog jako wzorzec wprowadzania wielkich reform systemowych – informuje Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zmiany odczuwalne będą głównie na uczelniach publicznych. Będą mogły formować się szkoły doktorskie, a doktoranci będą mogli liczyć na wyższe stypendia. Prywatne uczelnie, takie jak Kaszubsko–Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie, również mają skorzystać na reformie.

Uczelnie będą mogły tworzyć między sobą związki międzyuczelniane. Będzie to powodowało większą konsolidację, jeśli chodzi o osiągnięcia naukowe. W moim przekonaniu te przepisy, tak jak inne, zweryfikuje życie. Na pewno określone ograniczenia, jeśli chodzi o rekrutację studentów na uczelnie państwowe, występują już od roku i będą obowiązywać dalej. Może to być szansa dla uczelni niepublicznych, gdzie tych studentów uczelnie będą miały więcej, chociażby dlatego, że nie będzie dla nich miejsca na uczelniach państwowych – mówi Rafał Gierszewski, kanclerz KPSW w Wejherowie

Nowa ustawa ma zachęcić do studiowania rzeczywistego. Ma ograniczyć e-lerningową formę nauki. Rozporządzenie ma zmniejszyć taką formę studiowania do 30%.

W Kaszubsko–Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie podjąć można naukę na poziomie licencjatu, na kierunku Ekonomii i Socjologii oraz na wielu kierunkach podyplomowych.

W naszej ofercie, w tym roku jest aż 25 nowych studiów podyplomowych. Są to studia skierowane na przykład do nauczycieli, którzy mogą podwyższyć swoje kwalifikacje na naszej uczelni. Są to studia z zakresu pedagogiki, również studia z zakresu zarządzania oświatą – informuje dr Beata Dudzińska-Huczuk, dziekan Wydziału Społeczno-Przyrodniczego KPSW w Wejherowie.

Na stronie internetowej znajduje się szeroki opis proponowanej przez uczelnie oferty wraz z wymaganymi dokumentami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...