11.08.2018 20:00 0 mike/WSSE Gdańsk

Sanepid ostrzega – dopalacze nadal zabijają

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Mimo intensywnych kampanii informacyjnych i społecznych oraz działań organów ścigania, problem używania dopalaczy nadal jest poważny. Nasila się on w czasie wakacji, gdy młodzież wykorzystuje wolny czas na poszukiwanie mocniejszych wrażeń. Niestety, eksperymenty z niebezpiecznymi substancjami mogą przynieść tragiczne skutki. Inspektorzy sanepidu ostrzegają, że mogą się one skończyć nawet śmiercią.

Eksperymenty z substancjami psychoaktywnymi to nadal popularna forma „rozrywki”, zwłaszcza wśród młodych osób. Nie zawsze pomagają apele policji, lekarzy czy organizacji społecznych. Chęć poszukiwania mocnych doznań bywa silniejsza.

Źródło: WSSE Gdańsk

Co jakiś czas aktualizowana jest lista substancji, którymi obrót jest zabroniony. Producenci i handlarze jednak próbują przechytrzyć inspektorów sanitarnych.

Na rynku stale pojawiają się nowe produkty z grupy „dopalaczy”, najczęściej o przypadkowym składzie chemicznym. Wielokrotnie produkty posiadające tą samą nazwę handlową, o ten sam wygląd opakowania i gramaturę, zabezpieczone u tego samego sprzedawcy, różnią się składem jakościowym i ilościowym. Konsumenci tych używek nigdy nie wiedzą co kupują, a w obrocie zdarzają się produkty zawierające w swoim składzie nawet kilka różnych substancji psychoaktywnych – informuje pomorski sanepid.

Bez większych problemów można kupić coraz silniejsze substancje psychoaktywne. Zdarza się również, że producenci dopalaczy dodają np. drobinki szkła, by zwiększyć wchłanianie związku i wywołać większy efekt ich działania. Jeśli lekarze nie wiedzą, jaki był skład substancji, którą przyjęła dana osoba, często nie mogą udzielić skutecznej pomocy. Niestety, część zatruć kończy się uszkodzeniem narządów, a nawet śmiercią.

Objawy i zachowania, które mogą wskazywać na przyjmowanie dopalaczy

– Wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powiek, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt)

– Złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja

– Stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia

– Zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się

– Kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen

– Próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki

– Nieuzasadnione ataki złości, agresji

– Wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby

– Wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego

– Pojawienie się w domu nowych akcesoriów typu: lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.

– Zmiana zapachu ciała


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...