16.07.2018 13:45 5 Natalia/TTM

W Choczewie pobiegli ku pamięci żołnierzy wyklętych

Źródło: TTM

W sobotę (14 lipca) w Choczewie odbył się Bieg Pamięci pod hasłem "Póki trwa pamięć, żyją nasi bohaterowie". Była to już III edycja poświęcona Maksowi i Aldonie.

Stowarzyszenie kapitana Antoniego Rymszy po raz trzeci zorganizowało Bieg Pamięci. Tym razem zbiegł się w czasie z 24. rocznicą jego śmierci. Hołd oddany był również małżonce kapitana, która była łączniczką w piątej brygadzie wileńskiej. Tym samym uczczono pamięć pierwszej i drugiej konspiracji.

Ten dzień skierowany jest od całych rodzin, od najmłodszych lat. Mamy bieg młodego wilka, na 100 metrów, w związku z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości. Każdy dzieciak, który może chodzić, biegnie – mówi Wiesław Bobkowski, organizator biegu, Stowarzyszenie kapitana Antoniego Rymszy.

Od siódmego roku życia można brać udział w biegu głównym na 4350 metrów, w którym uczestniczyło ponad 80 zawodników.

Tuż po sportowej konkurencji na uczestników czekało wiele innych atrakcji. Charakter wydarzenia podkreślono prezentacją broni i sprzętu. W Choczewie pojawiły się grupy rekonstrukcyjne między innymi: Militarni Gniewino, 10th Shadows oraz Bractwo Rycerskie.

Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM

Podczas takich wydarzeń najważniejsza jest pamięć o bohaterach. Stąd wielokrotnie wspominano postacie, którym bieg był poświęcony. Pielęgnowano również myśl o historii wojennej, mającej niegdyś miejsce na ziemiach gminy. Przez mieszkańców, hobbystów i dokumentalistów odnajdywani są żołnierze, którzy niegdyś zostali zapomnieni.

Gmina Choczewo nie odstaje od tego w skali kraju. Tak samo pokazujemy, że mamy nie tylko naszych żołnierzy z Armii Krajowej, ale mamy mieszkańców, którzy odnaleźli całą historię samolotów bombowych, amerykańskich, które spadły w gminie Choczewo. To z nich inicjatywy i IPN-u, ma być odsłonięty w gminie Choczewo pomnikWiesław Gębka, wójt gminy Choczewo.

Wydarzenie było okazją do wspólnego spędzania czasu dla całych rodzin. Na świeżym powietrzu, bezpłatnie, korzystać można było ze ścianki wspinaczkowej oraz zjeżdżalni. Prezentowane było oryginalne działo lotnicze. Za kulinarne doznania odpowiadało koło gospodyń wiejskich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...