06.07.2018 11:25 0 Natalia/Ministerstwo Infrastruktury

Rewolucja w metodzie płatności za przejazd autostradą A1

Źródło:mi.gov.pl

Od 4 lipca kierowcy jadący koncesyjnym odcinkiem autostrady A1 mogą korzystać z nowej metody płatności automatycznej – AmberGo. Dla kierowców oznacza to mniejsze kolejki i bezgotówkowe transakcje.

Celem innowacji jest wprowadzenie nowej, automatycznej metody płatności – bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych. Usługa polega na automatycznym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych pojazdów w powiązaniu z aplikacją obsługującą płatności.

Źródło:mi.gov.pl

To proste, bezpieczne i szybkie rozwiązanie, które zwiększy komfort i skróci czas uiszczania opłaty, pozwalając tym samym zmniejszyć zatory w ruchu na bramkach w okresie największego natężenia wakacyjnych podróży – mówił Andrzej Adamczyk minister infrastruktury.

Źródło:mi.gov.pl

W okresie pilotażowym nowa usługa dostępna jest dla kierowców pojazdów osobowych do 3,5 tony, z polskimi numerami rejestracyjnymi, podróżujących najdłuższym odcinkiem autostrady A1 od Rusocina do Nowej Wsi w obu kierunkach.

Źródło:mi.gov.pl

Pełna funkcjonalność nowej metody płatności przewidziana jest na wakacje 2019 r.

Szczegółowe informacje o systemie AmberGo są dostępne tutaj.

Dodatkowo na okres wakacji wprowadzono liczne działania usprawniające, wśród nich:

– odstąpienie od poboru opłat od wszystkich pojazdów na czas do 30 minut – w sytuacji, gdy średni czas oczekiwania na uiszczenie opłaty w punkcie poboru opłat w Nowej Wsi lub w Rusocinie przekroczy 25 minut; w sytuacjach szczególnych odstąpienie od poboru opłat może trwać nawet do 45 min (kiedy 30 min nie wystarcza na rozładowanie zatoru i identyfikowane jest istotne ryzyko konieczności powtórnego podniesienia szlabanów w krótkim czasie);

– zaokrąglenie stawki opłaty za przejazd całym odcinkiem Rusocin–Nowa Wieś, Nowa Wieś–Rusocin z 29,90 zł do 30,00 zł dla pojazdów osobowych;

– zaokrąglenie stawki opłat za przejazd odcinkiem Rusocin–Turzno, Turzno–Rusocin z 26,70 zł do 27 zł oraz odcinkiem Rusocin–Lubicz, Lubicz–Rusocin z 27,90 zł do 28 zł dla pojazdów osobowych.

Ruch na krańcowych Punktach Poboru Opłat (PPO) w Rusocinie i Nowej Wsi występujący w okresie wakacyjnym, w szczególności podczas weekendów, bywa nawet dwukrotnie większy niż średni dobowy ruch roczny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...