15.06.2018 13:06 0 Kwt

Aleksander Pawelec wyróżniony statuetką za szczególne zasługi dla Wejherowa

Fot. archiwum

Kapitan Aleksander Pawelec otrzymał statuetkę Jakuba Wejhera "Za szczególne zasługi dla Wejherowa". Uhonorowany żołnierz urodził się 13 grudnia 1915 roku w Żmudzie koło Lututowa, w powiecie wieluńskim. Służył w Lądowej Obronie Wybrzeża i Armii Krajowej. Swoje doświadczenia wojenne opisał w dwóch książkach.

Kapitan Aleksander Pawelec w tym roku skończy 103 lata. Jest on uczestnikiem wielu uroczystości w Wejherowie i okolicy, a także licznych spotkań z młodzieżą szkolną. Dzięki swojej działalności, przekazuje wiedzę historyczną oraz wartości patriotyczne.

Kombatant II wojny światowej, żołnierz Lądowej Obrony Wybrzeża, we wrześniu 1939 roku walczył w szeregach I Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie, a pod koniec wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Uhonorowany został tytułem Weterana Walk o Wolność i Nieodległość Ojczyzny oraz Medalem Miasta Wejherowa. Jest ojcem chrzestnym Sztandaru Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie – podaje na swojej stronie wejherowski urząd.

Chociaż setne urodziny dawno już za nim, to weteran wciąż cieszy się dobrą formą – dzieli się wspomnieniami, bierze czynny udział w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach z młodzieżą, a także śledzi na bieżąco sytuację polskiego wojska.

Aleksander Pawelec urodził się 13 grudnia 1915 roku w Lututowie, w powiecie Wieluńskim. Jedenaście lat później wraz z rodziną przeprowadził się do Dąbrowy Rusieckiej, a w 1931 roku udał się do Gdyni. W latach 1930–1931 zdobył I i II stopień przysposobienia wojskowego. Wiosną 1939 roku zgłosił się do służby wojskowej i został skierowany do Oddziału Zwiadu I Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie. Kilka miesięcy później, we wrześniu tego samego roku, brał udział w obronie Redy i Rumi, skąd trafił do obozu jenieckiego w Stargardzie Szczecińskim. We wrześniu 1940 roku, dzięki ucieczce z przymusowych robót, udał się do Lutowa, by nawiązać kontakt z dowódcą siatki AK w gminie i zostać żołnierzem Armii Krajowej, a następnie – dowódcą AK w tej jednostce samorządowej.

Powojenne lata swojego życia spędził w Gdyni, jednak zaznacza, że Wejherowo zawsze było jego „wojskowym domem”. W 2001 roku uzyskał prawo do zaszczytnego tytułu Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. W 2016 roku, decyzją Rady Gminy Wejherowo, panu Aleksandrowi Pawelcowi przyznano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wejherowo.

Źródło: UM Wejherowo


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...