Wiadomości

Zmodernizowana siedziba OSP już służy strażakom z Redy

2018-05-15 09:30 mike/TTM
Zmodernizowana siedziba OSP już służy strażakom z Redy
Fot. TTM

Jest bardziej estetyczny, funkcjonalny, nowoczesny ale, co równie ważne, energooszczędny. Zmodernizowany budynek remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie służy już tamtejszym strażakom-ochotnikom. Termomodernizacja remizy strażackiej w 85% została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Reda może się już szczycić nowocześnie wyglądającym budynkiem siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej, który mieści się przy tłumnie uczęszczanej drodze krajowej numer sześć. Bez przesady można powiedzieć, że jest to obecnie wizytówka miasta.

Poprzedni wizerunek budynku był z lat 80., więc, jakby nie było, 30 lat minęło… – mówi Mariusz Billot, członek komisji rewizyjnej przy OSP w Redzie.

Historia samej siedziby redzkich strażaków sięga czasów przedwojennych. Był on budowany w latach 1930–1932. W trakcie modernizacji zadbano więc o odzyskanie historycznego kształtu dachu. Jednak estetyka to nie wszystko. Modernizacja remizy była po prostu koniecznością ze względów funkcjonalnych. Przebudowano więc wieżę, niegdyś służącą do suszenia węży, dobudowano klatkę schodową, wyremontowano garaż i odmalowano sale. Odnowiony budynek ułatwi pracę strażakom.

Garaże będą cieplejsze. Łatwiej i przede wszystkim wygodniej będzie można się tam przebrać, doszuszyć ubrania czy węże albo wyczyścić sprzęt po jakiejś akcji ratowniczej w okresie jesienno-zimowym – dodaje Mariusz Billot.

Jednym z najważniejszych założeń tej inwestycji było obniżenie zużycia energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to możliwe, dzięki termomodernizacji elewacji dachu. Siedziba redzkich strażaków to jeden spośród 263 obiektów realizowanych w ramach 40 projektów kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot.

Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM
Fot. TTM

Na uroczystym przecięciu wstęgi przed zmodernizowaną remizą byli obecni przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz zarządu Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk–Gdynia–Sopot. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, podkreślał znaczenie obniżenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery zarówno w województwie, jak i w całej Polsce.

Dzięki temu są nie tylko oszczędności finansowe po stronie użytkowników, właścicieli, ale jest też niższe zużycie i, nazwijmy rzecz po imieniu, mniejsze marnotrawstwo energii cieplnej – podkreślił włodarz Gdańska.

Termomodernizacja budynków na terenie obszaru metropolitalnego to duży krok ku zmniejszeniu zużycia energii cieplnej w województwie pomorskim. Jednak żeby ten cel został osiągnięty, samorządy powinny współpracować.

Tylko zespół osiąga sukcesy – zaznaczył Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. – Ta inwestycja to element sukcesu zarówno Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot, jak i zespołu redzkiego samorządu, który od 12 lat zgodnie współpracuje – dodał.

Program termomodernizacji w Redzie będzie kontynuowany. W planach jest m.in. docieplenie przedszkoli, które funkcjonują na terenie miasta.

mike/TTM

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (17)

OBSREWATOR 2018.05.15 14:30
Oceń:

85% środków z UE , bez unii nic by nie zrobili taka władza zaradna, a ci co popierają pislam powinni być dodatkowo opodatkowani jak "unia zabierze swoje zabawki" ...

antyobserwator 2018.05.15 21:24
Oceń:

Ty obserwator jesteś młotkiem czy poprostu złośliwym ubekiem ???

Karl 2018.05.15 20:07
Oceń:

85% środków z unii do ktorej pompoujemy też nie małą kasę więc prawda taka że to tylko taki unijny pijar.

OBSREWATOR 2018.05.15 21:22
Oceń:

POSZUKAJ INFORMACJI W NECIE np. MINISTERSTWO FINASÓW, DO TEJ PORY MY JESTEŚMY NAJWIĘKSZYM BIORCĄ WIĘC PRZESTAŃ PISAĆ GŁUPOTY, GDYBY BYŁA TAKA POLITYK ZACHODU WZGLĘDEM POLSKI JAKA JEST POLSKI WZGLĘDEM ZACHODU TO q*** NIC BY TU NIE BYŁO

sasiad sasiada 2018.05.15 12:17
Oceń:

żenujące widowisko i burmistrzu myslisz ze to ktos kupi, wszyscy wiedza że nic nie jest zgodne, żadnej zgodnej współpracy w Redzie nie ma - wszystko absulutnie wszystko jest pod dyktando, a to wszystko to widzimisie jednej oby, która nie widzi tak na prawdę bolaczek mieszkanców i potrzeb tego miasta a jedynie swój interes, to przykra rzeczywistośc Redy, która mocno odbiega od np. Rumi, która zaledwie przez 3 lata odbiegła mocno od Redy, a w Redzie co? zero pozyskanych środków, bo nie możecie ciągle się chwalic węzełkiem który dopiero co w powijakach i narzucony z góry, a także wspólna wymiana oswietlenia, to co z góry przez Marszałak anarzucone to słaby suksce ... zero własnej inicjatywy tym się pochwalcie

Syren 2018.05.15 11:49
Oceń:

No ekstra pomysl...
Wyprowadzic sie hmm,jakby odpowiedz dziecka
Mysle ze gdyby naprawde cos sie dzialo
Np.skazenie powietrza itp...i zawyla by syrena to nigby niezareagowal bo przeciez to normalne
Pytanie czemu w innych miastach syreny wyja tylko na wazne rocznice upanietniajace i jakos wszystko funkcjonuje!

Mieszkaniec 2018.05.15 11:43
Oceń:

W momencie kiedy zawiodą telefony czy też "pejdżery" to jedyny skuteczny sposób powiadomienia, dodajac to że ludzie sami utrudniaja dojazd do remizy

Super 2018.05.15 10:50
Oceń:

Remiza już nie straszy ale pokrycie blachy szczególnie od strony Pucka można było wykonać estetycznie. Ja bym nie zapłacił za taką gniotke obróbkę przy oknach. Może z bliska nie widać ale strasznie rzuca się to w oczy czekając na zmianę świateł ot mały minus do poprawki.....

Syren 2018.05.15 10:25
Oceń:

I super...tylko najwiekszy minus to wyjaca syrena rowniez w nocy ktira budzi mnie i moje dzieci
Az serce wali ..czy naprawde w XXI wieku nie ma nowoczesniejszego systemu powiadamiania?tragedia...to zmodernizujcie...

Polima 2018.05.15 13:53
Oceń:

Pani serce wali a co muszą czuć strażacy gdy ruszają w środku nocy

mama 2018.05.15 13:11
Oceń:

weź ty biedna istoto pomyśl zanim cos napiszesz! masz tyle lat co ta straż?? zawsze osp wyją i wyć będą. nie ma co rżnać hrabiny tylko modlic sie żeby nie wyła w twojej sprawie!

dzejs 2018.05.15 10:58
Oceń:

To się prosze wyprowadzić, tyle lat wyje i nikomu nie przeszkadza. Gdyby odpukać coś się działo na Pani obiektach modliłaby się Pani aby każdy strażak ją usłyszał.

wiemcopisze 2018.05.15 12:24
Oceń:

budzicie całą dzielnicę, przecież system powiadamiania opiera się na smsach, po co pytam? to absurd i tak jest tylko w Redzie gdzie osp jest wyjątkowo hołubiona