17.04.2018 13:33 1 mike/Gdansk.pl/UM Rumia

Samorządy znów wspólnie robią zakupy. I sporo oszczędzają

Źródło: Gdansk.pl

W poniedziałek (16 kwietnia), w siedzibie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot, podpisano deklarację w sprawie grupowych zakupów usług, takich jak dostawa gazu czy energii elektrycznej. W ten sposób można zaoszczędzić dziesiątki milionów złotych. Od 2012 roku udało się zyskać dzięki tej współpracy łącznie około 100 milionów złotych.

Łącznie do inicjatywy zaproszono przedstawicieli 57 samorządów, w tym Trójmiasta, miasta Rumi, miasta Redy, miasta Pucka, powiatu Puckiego czy gminy Kosakowo. Porozumienie dotyczy zakupów grupowych: energii elektrycznej, paliwa gazowego, usług pocztowych, paliwa do pojazdów służbowych i oleju opałowego. Wyliczenia z ostatnich lat wskazują, że jest to współpraca, która zdecydowanie się opłaca.

Samorządy zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk–Gdynia–Sopot już siódmy rok z rzędu dokonują grupowych zakupów usług. Tylko w 2017 roku udało się zaoszczędzić w ten sposób prawie 37 mln zł. Największe oszczędności generuje wspólna dostawa energii elektrycznej. Dzięki tym zakupom zaoszczędzonych zostało blisko 30 mln zł. Środki te samorządy mogą przeznaczyć na realizację innych zadań publicznych – informuje Urząd Miasta Rumi.

Dzięki wspólnym zakupom każdego roku samorządom udaje się systematycznie oszczędzać. Co ważne, oszczędności są coraz większe.

Jeśli chodzi o paliwo, w ramach wspólnego postępowania w roku ubiegłym udało się zaoszczędzić od 0,21 do 0,29 gr na litrze. Możne nie jest to imponująca suma, ale przy ilości blisko miliona litrów paliwa, zyskaliśmy wyraźną różnicę. Dzięki grupowym zakupom z roku na rok uzyskujemy coraz niższą cenę na dostawę oleju opałowego. Rok temu zaoszczędzono ok. 15 gr na litrze, w 2015: 13 gr – potwierdza Marek Komorowski, dyrektor Biura Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wśród wspólnych zakupów dokonanych w 2017 roku największym zainteresowaniem cieszyła się energia elektryczna. W postępowaniu udział wzięły nie tylko 62 gminy i powiaty, ale także inne instytucje. Warto podkreślić, że udało się wynegocjować cenę niemal o połowę niższą od standardowej stawki rozliczeniowej za megawatogodzinę. Sporo udało się też zaoszczędzić na usługach pocztowych. Listy zwykłe i polecone były tańsze o 30 procent.

Na północ od Warszawy jesteśmy największą publiczną grupą, która wspólnie dokonuje zakupów. Marzy mi się, żeby wciągnąć do niej wszystkie jednostki organizacyjne gmin, a pomysłów na rozwój segmentów zakupów jest jeszcze bardzo wiele – podsumowuje Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...