16.04.2018 11:37 11 mike/TTM

W Kielnie powstaje rondo dla samochodów i… śmigłowców

Fot. TTM

Z nowej inwestycji Starostwa Powiatowego w Wejherowie i gminy Szemud mają skorzystać przede wszystkim kierowcy. Mowa o rondzie na ulicy Oliwskiej w Kielnie, które, w razie konieczności, ma być także lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Prace przy realizacji nowego ronda są mocno zaawansowane. Mogli się o tym przekonać przedstawiciele wejherowskiego starostwa i gminy Szemud, który spotkali się w ubiegły piątek (13 kwietnia) na placu budowy. Już po jego wielkości placu budowy widać, że inwestycja wyróżnia się na tle podobnych w całym regionie.

Jest to największa inwestycja, jeśli chodzi o koszty. Nakłady na realizację tego zadania to 7 milinów złotych. Budowa została rozpoczęta w październiku 2017 roku. Zakończenie jest planowane do końca maja 2018 roku – wyjaśnia Witold Reclaf, wicestarosta wejherowski.

Dzięki rozłożeniu kosztów po połowie – na oba samorządy – udało się zaplanować, aby w ramach inwestycji zostało kompleksowo przebudowane skrzyżowanie ulic Oliwskiej i Leśnej.

Inwestycja była oczekiwana od dawna. Mieliśmy trochę problemów, przede wszystkim na etapie projektowym, ale w końcu mamy to, czego chcieliśmy. Na razie przepraszamy za utrudnienia wszystkich kierowców, którzy muszą przez tę miejscowość przejeżdżać. Pracujemy po to, by w przyszłości było lepiej – podkreśla Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.

Zakres prowadzonych prac obejmuje zarówno roboty naziemne, jak i podziemne. Powstaną m.in. nowa kanalizacja deszczowa, chodniki, zatoki i wiaty przystankowe. Przebudowane zostanie też oświetlenie. Do tego kierowcy zyskają 700 metrów nowej drogi i oczywiście samo rondo, które będzie miało aż 32 metry średnicy. W razie potrzeby, zwłaszcza nocą i w przypadku złej widoczności, ma ono pełnić funkcję lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Liczy się przede wszystkim szybkość i możliwość bezpiecznego wylądowania. Od początku przyświecał nam pomysł, aby pośrodku ronda powstało lądowisko. Dzięki temu może być szansa, by uratować komuś życie, co dotyczy również osób z terenów sąsiednich gmin – zaznacza Ryszard Kalkowski.

Głównym celem budowy nowego układu drogowego jest poprawa bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Odcinek drogi powiatowej między Szemudem i Karczemkami należy do najbardziej ruchliwych w całym powiecie wejherowskim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...