Wiadomości

W Wejherowie jest czysto, ale…

2018-04-11 14:40 mike/TTM
W Wejherowie jest czysto, ale…
Fot. TTM

Wiosna to tradycyjny czas porządków – tych małych i dużych, również miejskich. To właśnie wtedy służby komunalne z reguły mają najwięcej pracy. Mogłoby się wydawać, że w przypadku Wejherowa nie ma nadmiernych powodów do narzekania. Nie oznacza to jednak, że miasto jest wzorem czystości i nic już nie trzeba poprawić w tym względzie.

„Jest w miarę czysto” – takie opinie są dość częste w odniesieniu do problemu zanieczyszczenia ulic i chodników w Wejherowie. Jak sytuację ocenia wejherowski Zakład Usług Komunalnych?

Jest różnie. Są miejsca, gdzie nie ma problemu ze śmieciami, ale w innych odpady ciągle się pojawiają – mówi Andrzej Gorczycki, dyrektor techniczny ZUK.

Fot. TTM
Fot. TTM

Do tego ciągle powraca problem tzw. dzikich wysypisk odpadów, mimo że jego rozwiązanie jest banalnie proste. Wciąż pokutuje przekonanie, że ich pozbycie się to kwestia dodatkowych kosztów.

Każdy ma możliwość przywiezienia nadwyżki odpadów, które my nie odbierzemy, na teren naszego zakładu, gdzie funkcjonuje punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Można tutaj pozostawić również odpady niebezpieczne. Przyjmujemy je bez żadnych dodatkowych opłat – podkreśla Andrzej Gorczycki.

Okazuje się, że o porządek często nie dbają osoby, które odnawiają swoje domy lub zakłady usługowe.

Śmieci podrzucają również właściciele budynków, którzy prowadzą remonty – potwierdza Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie. – Nie chcą wynająć kontenera na odpady czy gruz, więc wysypują śmieci na obrzeża lasów – dodaje.

W takim przypadku osoba przyłapana na gorącym uczynku, musi się liczyć z mandatem w wysokości 500 złotych. Będzie też zobowiązana do tego, by po sobie posprzątać.

Gdy odmówi zapłaty mandatu, wówczas sprawia trafia do sądu, który może wymierzyć karę grzywny do 5000 złotych – podkreśla Zenon Hinca.

Fot. TTM
Fot. TTM

Chociaż takie sytuacje mają miejsce, ogólna ocena czystości miasta jest pozytywna.

Mieszkańcy Wejherowa starają się utrzymywać miasto w czystości. Taką mamy kaszubską mentalność – Kaszubi lubią porządek – podsumowuje szef wejherowskich strażników miejskich.

mike/TTM

skomentuj

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

komentarze (12)

balagan 2018.04.14 08:27
Oceń:

droga wejherowska ul przemyslowa wjazd do bolszewa ....nie ma chodnikow droga waska ,i co z tego ze srodek wejherowa ladny i zadbany ale na tym wejherowo sie nie konczy,a perypetie w/g wlodarzy nie licza sie ? a tutaj tez ludzie mieszkaja ktorzy placa podatki,wiec moze ktos pomysli ze turysci sa zdumieni a ich opinia to wstyd i czym macie sie chwalic ,dbajcie o wszystko a nie tylko o srodek .Ciekawe czy to pisanie da jakies efekty ?

balagan 2018.04.14 08:19
Oceń:

WEJHEROWO ,przystanki kamounikacji miejskiej to hanba wlodarzy wejherowa od kilku lat nie sa uzupelniane szyby w zimie wieje jak cholera a moze decydenci rusza swoje 4 litery zza biurek i postoja przez pol godz na przystanku ? dzwonilem w tej sprawie i zostalem zb yty jak bym zadzwonil do mafii a nie do ludzi ktorzy maja obowiazek dbac o ludzi bo bipora za to kase.czy kiedys to sie poprawi ,chyba nie bo tutaj łapka łapke ,tak mowia tubylcy,mowia jeszcze ciekawsze rzeczy ale to nastepnym razem

haha 2018.04.12 13:26
Oceń:

SMRUT BRUD I UBUSTWO

tiktik 2018.04.12 10:32
Oceń:

Osoba która pisała ten artykuł nie wie co pisze. W Wejherowie jest względnie czysto w centrum, ale wystarczy odejść kawałek dalej i zaczyna się. Proszę zajrzeć co jest metr od chodnika, jakie ilości śmieci zalegają w pobliskich lasach. Nie trzeba wchodzić do lasu aby to dostrzec. Jeżeli ktoś chce pisać o swoim mieście w samych superlatywach to pisze że jest względnie czysto. Pisać trzeba prawdę żeby sytuację poprawić a nie wchodzić władzy w d....

abc 2018.04.12 08:45
Oceń:

musza byc czestsze wystawki to nie byloby smieci w lesie

abc 2018.04.12 08:41
Oceń:

Na Strzeleckiej kolo biedronki totalny brud

Rumia 2018.04.11 20:05
Oceń:

A Rumia??? Pełno piachu na chodnikach. Czekają na deszcz? Cegielniana, Towarowa. Masakra

koplkooplkjnkikj 2018.04.11 16:14
Oceń:

Największym problemem są zaplecza "Biedronek"... Szczególnie ta na ulicy Sikorskiego (tam już wygląda jak na szadółkach! Dziwne, że mieszkańcom orleksu to nie przeszkadza. Biedronka na osiedlu kaszubskim i oczywiście w Jantarze, co tyczy się też Kauflandu! Syf i malaria w koło!

QQRYQ 2018.04.11 15:35
Oceń:

to nie jest takie proste zawieźć śmieci do zuku !!! tak wymyślają że tego nie przyjmują ,tamtego też nie przyjmują !!! Miałem śmieci samochodowe po sprzątaniu garażu to w zuku nie przyjęli i wysłali do Rybna ,tam też nie przyjęli !!! TO CO ZOSTAŁ TYKO LAS ?! Zaznaczę że nie prowadzę żadnej działalności związanej z motoryzacją !!!

dyzi 2018.04.11 15:19
Oceń:

co ???? w wejku jest czysto ?????? hahahahaha SYFFFFF , a GOŁĘBIE i RYBITWY JESZCZE DOKŁADAJĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! gdzie do cholery SANEPID ???????????

masz racje 2018.04.13 17:08
Oceń:

wszystkich dokarmiaczy zamknąć w p******"prosisz i blagasz sąsiadów aby nie kladli na parapety chleba bo wszystko jest o******-to te stare wiedźmy mówią "załóż pani rękawiczki"" nasram wam na wycieraczkę i tez powiem "załóż rękawiczki"