26.03.2018 11:48 4 Kwt/GDDKiA/PUW

To już pewne: Powstanie 20 km drogi ekspresowej na trasie Szemud–Gdynia

Źródło: GDDKiA o. Gdańsk

Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz firma Polaqua podpisały umowę na realizację 20 kilometrów drogi ekspresowej S6 Szemud–Gdynia. Wykonawca zaprojektuje i wykona trasę za nieco ponad 817 milionów złotych. Ma na to 34 miesiące, z wyłączeniem okresów zimowych.

Droga S6 budowana jest od strony Szczecina. Dzisiaj rusza realizacja od strony Trójmiasta. To ważny projekt, który ułatwi komunikację samochodową na Pomorzu – mówił Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Na drodze ekspresowej powstaną trzy węzły: mniejszy w Koleczkowie i dwa większe, w Chwaszczynie oraz Gdyni-Wielkim Kacku. Odcinek drogi ekspresowej ma około 20,2 km długości, dodatkowo 2,9 km ma długość rozbudowywanego odcinka istniejącej Obwodnicy Trójmiasta. Trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjny. Na odcinku Chwaszczyno–Gdynia-Wielki Kack oraz na odcinku Obwodnicy Trójmiasta w obrębie węzła Gdynia Wielki Kack powstaną po trzy pasy na długości ok. 2,9 km.

Wykonawca zadba też o zwierzęta. Planowane jest wybudowanie 28 różnej wielkości przejść dla zwierząt, w tym jedno górne dla dużych osobników. Przed hałasem zabezpieczą ekrany akustyczne.

Powstanie także 37 obiektów inżynierskich – chodzi m.in. o mosty, estakady, wiadukty, przejścia podziemne i kładki dla pieszych. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli skorzystać z ok. 12,2 km dróg lokalnych i ok. 15,3 km dróg zapewniających dojazd do nieruchomości, pozbawionych dostępu do drogi publicznej przez budowę drogi ekspresowej. Około 1,3 km nowych dróg będzie służyło obsłudze trasy. Dwa Miejsca Obsługi Podróżnych powstaną w miejscowości Kamień.

To pierwszy odcinek Trasy Kaszubskiej od Gdyni do Szczecina i kolejna bardzo ważna inwestycja w infrastrukturę drogową na Pomorzu – podkreślał wojewoda Dariusz Drelich, gospodarz spotkania.

Przypomnijmy, że nadal trwa przetarg na budowę odcinka między Luzinem (bez węzła) a Szemudem (z węzłem) o długości 10,26 km oraz na odcinek między Bożympolem Wielkim a Luzinem (z węzłem), który będzie liczył 10,4 km.


Czytaj również:

Najlepsza letnia impreza w mieście
Trwa Wczytywanie...